Ako aktualizovať svoju WordPress webovú stránku? Alebo to mám radšej nechať na profesionála?
Aktualizované: 6. apríla 2022 • Publikované: 6. apríla 2022
Frissítve: 6. apríla 2022 • Közzétéve: 6. apríla 2022
Už sme napísali množstvo článkov o tom, prečo by ste mali pravidelne udržiavať svoju webovú stránku na platforme WordPress v poriadku a aktualizovanú. Taktiež sme toho už veľa povedali o bezpečnostných faktoroch. V nasledujúcom článku vám preto ukážeme, aké komponenty potrebujete upgradovať, a aké môžu nastať následky, ak sa niečo pokazí.
Jedna dobrá rada pred štartom
Než sa do niečoho vôbec pustíte, uistite sa, že máte k dispozícii zálohu webovej stránky. Túto službu často poskytuje priamo poskytovateľ vášho hostingu, ale existuje aj mnoho ďalších metód. Ak máte pocit, že aj prvé kroky vám robia ťažkosti, poraďte sa radšej s profesionálmi (s nami! 🙂 ).
Čo a kedy môžem upgradovať na svojej WordPress stránke?
- Aktualizácia systému WordPress
- Aktualizácia šablóny
- Aktualizácia pluginov (rozšírení)
Aktualizácia systému WordPress
Systém dokážeme najjednoduchšie aktualizovať priamo z ovládacieho panelu (tzv. Dashboard). Ideálne je kliknúť na tlačidlo „Aktualizovať” a máte hotovo! Nie je však všetko tak ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. V čase písania tohto článku je síce najnovšou verziou tá z označením 5.9, neskôr sa však aj tá dočká určitých updateov, napríklad verzie 5.9.3. a podobne. Šablóny vytvorené pre tento systém však nemusia byť nevyhnutne kompatibilné s novšími verziami, takže sa vždy uistite, že používate iba WordPress, ktorý je kompatibilný so šablónou.
Je to pomerne zriedkavé, ale stáva sa, že sa aktualizácia z nejakého dôvodu preruší. V dôsledku toho stránka spadne a pravdepodobne nebudete mať prístup k ovládaciemu panelu. V tomto prípade je možné problém vyriešiť len mimo systém WordPress, napríklad manuálnou aktualizáciou.
Aktualizácia šablóny
Šablóny môžete získať z niekoľkých miest. Bezplatné verzie je možné stiahnuť priamo z ovládacieho panela a pre štart aktualizácií potrebujete stlačiť len tlačidlo. Profesionálne WordPress stránky však používajú prémiové šablóny, ktoré sa často dajú aktualizovať iba manuálne, napríklad cez FTP.
Aj pri šablónach sa môže prihodiť, že sa aktualizácia preruší. Ovládací panel však ostáva vždy funkčný a pravdepodobne aj pôvodná verzia vašej webovej stránky pred aktualizáciou.
Ďalší problém môže nastať v prípade, ak sa pri aktualizácii vyskytne nejaký vizuálny problém. Niektoré položky môžu zmiznúť, môže nastať problém s farbami, prípadne sa môže rozsypať celá webová stránka. Ak máte zálohu, je to vždy dobré riešenie, ale oveľa lepšie je obnoviť nastavenia novej šablóny.
Aktualizácia pluginov
Vo všeobecnosti používame vždy iba jednu WordPress šablónu, ale doplnkov môžete mať až 50. Tento druh aktualizácií však už vyžaduje veľa odborných znalostí. Pravdepodobne sa budú používať bezplatné a prémiové pluginy, takže budete potrebovať aj manuálne aktualizácie. Problém môže spôsobiť viacero vecí – v prvom rade musia byť všetky pluginy kompatibilné s aktuálnou verziou WP, no každý plugin musí zároveň fungovať v symbióze s tými ostatnými.
Určite sa vyhnite automatickým aktualizáciám resp. aktualizujte moduly jeden po druhom, aby ste vedeli, ktorá aktualizácia doplnku spôsobuje problém.
Čo vám odporúčame?
Pre údržbu systému sa oplatí používať najnovšie možné verzie WordPressu, šablóny, pluginy, ALE to všetko tak, aby nebol problém so všeobecnou funkčnosťou. Pre tých, ktorí potrebujú udržiavanú webovú stránku a pomoc, odporúčame naše výhodné cenové balíčky.