Hogyan befolyásolja a weboldal sebessége a SEO-t? Ne higgy el mindent, amit olvasol!
A mai világ és sajnos a marketing világa is hemzseg a félinformációktól. Szinte minden második önjelölt „szakértő” az online reklámozásban azt mondja, hogy egy lassú weboldal szó szerint „eltemeti” a vállalkozásodat, azonnal elmondja az „5 garantált tippet a legpontosabb SEO-hoz”, vagy garantálja a mesés eladásokat néhány nap alatt. Az egyik leggyakoribb trükk a weboldalad úgynevezett „elemzése” vagy „szakmai auditálása” – gyakorlatilag csak arról van szó, hogy az adott oldal „lassúságának” „bizonyítása” érdekében egy adott oldal tesztelésével elnyerik a bizalmadat. Ezzel mesterségesen létrehoznak egy problémát, amelyet azonnal „meg kell oldani”. Természetesen a „megmentők” már az ajtód előtt várnak, és kész a számla egy csinos összegről. Ne hagyd magad becsapni, és először jól ellenőrizd, hogy milyen információkat olvasol. A Google keresője is tucatnyi olyan cikkre utaló linket dob ki, amelyek eligazítanak, hogy mit kell tenned, hogy weboldalad minden egyes kattintásra egy másodpercen belül reagáljon. Miért tart még mindig évek óta ez a sebességgel kapcsolatos megszállottság? Tényleg ennyire fontos a sebességfaktor, vagy ez csak egy mítosz? Mai cikkünkben mindent felfedünk a témával kapcsolatban.
Fontos a sebesség a hatékony SEO szempontjából?
Lehet, hogy csodálkozni fogsz, de nem. Ha egy weboldal optimalizálásakor kizárólag a sebességfaktorra koncentrálsz, akkor rossz irányba haladsz. Valójában a sebesség sokkal prózaibb okból fontos…
A felhasználók akár 66%-a mobiltelefont használ az interneten való böngészésre – a lehető leggyorsabban szeretnének eljutni a keresett információhoz. Nem akarnak hosszú perceket várni a tartalom betöltésére – különösen akkor nem, ha gyorsan szeretnének szórakozni, vagy ha olyan adatokhoz szeretnének jutni, amelyekre azonnal szükségük van. Amikor busszal vagy vonattal utazunk, az unalmas perceket akarjuk eltölteni, nem pedig bosszantóan várakozni. Erre ma már senkinek sincs ideje.
Azokban az esetekben, amikor egy weboldal lassan töltődik be, vagy egyáltalán nem töltődik be, a felhasználók többnyire frusztráltan és bosszúsan elhagyják a weboldalt. Ez egy általános szabály, amely minden keresésre vagy egy adott weboldal meglátogatására vonatkozik.
Nem számít, hogy milyen típusú weboldalról van szó – a legfőbb kritérium továbbra is a betöltési sebesség, amely meghatározza, hogy a látogatók maradnak-e az oldaladon vagy sem.
Melyek az igazán fontos tényezők a professzionálisan felépített SEO-hoz?
- Kulcsszavak
A releváns kulcsszavak kiválasztása és használata a tartalomban, a címsorokban, a meta leírásokban és egyéb elemekben elengedhetetlen ahhoz, hogy webhelyed sikeresen szerepeljen a böngészők első helyein. Különösen fontos ez akkor, amikor termékeidre vagy szolgáltatásaidra keresnek rá. Az általad felsorolt kifejezések segítenek a látogatóknak abban, hogy jobban megcélozzák igényeiket és preferenciáikat. - A tartalom minősége és relevanciája
A kiváló minőségű, információban gazdag, szórakoztató, oktató, vagy más módon hasznos tartalom létrehozása növeli webhelye hitelességét és a magas helyezések elérésének esélyét. A releváns és részletes tartalom mindig nagyobb eséllyel „szerez” népszerűséget a keresőmotorokban. - Technikai SEO-optimalizálás
Egy weboldal technikai beállítésai nagyon nagy hatással vannak egy weboldal keresőmotoros rangsorolására. Gyors betöltési idők, a dizájn és a grafika mobileszközökre való optimalizálása, SSL használata, a vonatkozó keresőmotor-irányelvek betartása – mindezeket szakszerűen kell kezelni és konfigurálni, hogy minden egyes aloldal zökkenőmentesen és gyorsan működjön. - Hatékony link használat
Nem szabad megfeledkeznünk a minőségi és releváns backlinkek fontos szerepéről – például a régebbi blogcikkekre vagy konkrét kiválasztott termékekre vagy szolgáltatásokra való hivatkozás a jobb tájékozódás érdekében. Egy hatékonyan kialakított backlink-rendszer növelheti webhelyed hitelességét és rangsorolását, de óvakodnod kell a rossz minőségű és spammelő linkektől, amelyek komoly károkat okozhatnak, és nem kívánt büntetésekhez vezethetnek. - Felhasználói élmény és magas interakció
A magas látogatottság, a látogatás hossza és az alacsony visszafordulási arány (azon látogatók száma, akik eljönnek az oldaladra, de nem tesznek semmilyen lépést) pozitív tényezők a keresőmotorok és a te számodra is – mert azt mutatják, hogy a látogatók elégedettek a weboldalad minőségével. - Metaadatok
A szövegek címének és meta leírásának optimalizálása nemcsak maguknak a keresőmotoroknak, hanem a látogatóidnak is kulcsfontosságú. Ezek az apró szöveges információk megjelennek a keresési eredményekben, és befolyásolják az átkattintási arányokat is.
Hogyan tudom magam tesztelni a weboldalam sebességét?
Számos praktikus és egyszerű eszköz áll a rendelkezésére, amelyek segítségével pillanatok alatt „elemezheti” weboldalát. Segítségükkel mérheti a betöltési sebességet, a tartalom megjelenésének idejét a felhasználók böngészőjében, és azonosíthatja a jobb optimalizálás lehetőségeit is.
Ebben a cikkben hasznos és praktikus tanácsokat is talál a webhelyteszteléssel kapcsolatban:
https://webandgo.sk/otestujte-si-svoj-web-zdarma/
Akkor most annyira fontos a weboldalam sebessége vagy sem?
Gyakran találkozunk olyan véleményekkel, hogy ha egy weboldal nem elég gyors, akkor nem megfelelően optimalizált, és fordítva. Ez az állítás se nem pontos, se nem helyes. Bár a sebesség fontos, a sebesség rangsorolása nem határozza meg az indexelt kulcsszavak Google pozícióját vagy magát az oldal rangsorát.
Természetesen igaz, hogy egy jól konfigurált weboldal betöltése nem szabad, hogy örökké tartson, de a sebesség mint mutató másodlagos szempont. A tesztelés azonban nagyszerű eszköz lehet ebben a tekintetben – ennek köszönhetően javíthatod a weboldalad minőségi mutatóit. Sőt, kiderülhet, hogy csak néhány praktikus eszközre van szükséged a helyzet orvoslásához, a sebesség és a teljesítmény javításához.
Szeretnél többet megtudni erről a témáról? Egy korábbi cikkünkben is találsz néhány népszerű eszközt: https://webandgo.sk/rychlost-vasej-webstranky/.