6 tipp, hogyan (ne)készíts autómatricákat
Aktualizované: 2021. december 1. • Publikované: 2015. december 7.
Frissítve: 2021. december 1. • Közzétéve: 2015. december 7.
Mondjuk ki nyíltan – ma már bárki ragaszthat autókat. A lehető legolcsóbb dizájn víziója viszont kellemetlen csapdába kergeti a megrendelőket: bár az autóragasztás gyors és olcsó lesz, hamarosan megjelennek az “apróbb” hibák. Egy szokatlan buborék jelenik meg az ajtón, néhol a matrica valahogy elkopik, és kezdi elveszíteni élénk színét és intenzív kontrasztját. A rossz minőségű munka ára mindig magas. Ma már nem nehéz elsajátítani az autók ragasztásának alapjait különféle barkács (Do It Yourself) videók és instrukciók segítségével. Azonban túl sok a kockázati tényező, ami tönkreteheti a munka végeredményét. Új cikkünkben megmutatjuk, milyen (Ne)legyen egy professzionális autómatrica. Egyúttal segítünk jobban eligazodni a ragasztás szempontjából legmegfelelőbb cég kiválasztásában.
Az autóragasztás esetében még jobban igaz az állítás, mint bármely más területen, hogy a megszerzett tapasztalat, és professzionalizmus a legmagasabb minőség és a kiváló munka garanciája. Az autómatricák esetében nem az alacsony ár lehet a meghatározó, hiszen ez nagyon csúnyán visszaüthet a plusz javítási költségek, legrosszabb esetben a jármű teljes ragasztása vagy színkorrekciójának formájában. Egyiket sem akarod. Szóval mire figyelj a legjobban?
1. A dudoroknak és buborékoknak nincs mit keresniük a matricán
Igazgatsz, tekersz, simítasz, és amikor az utolsó fóliadarabot felragasztod, felnézel és a felragasztott rész közepén egy hatalmas légbuborék mered rád. Ilyen “fiaskó” nem fordul elő szakemberrel. Legtöbbször ilyenkor a buborék kiszúrását és az azt követő simítást alkalmazzák. Azonban még ez a kis “pont” is elkezd „mozogni” idővel, ahogy a fólia reagál az időjárás változékonyságára – pl. nyáron kitágul, hidegben természetesen zsugorodik.
A Web & go designnál az évek során már kidolgoztunk egy olyan specifikus eljárást és ragasztási rendszert, amely megakadályozza, hogy a felületen hasonló egyenetlenségek keletkezzenek. Szintén fontosnak tartjuk a kiváló minőségű, különleges légcsatornákkal rendelkező fóliák gondos kiválasztását, majd a hőlégfúvó hatékony használatát, ami szintén segít a jobb eredmény elérésében látható dudorok és “foltok” nélkül.
2. Minden centiméternek a helyén kell lennie
Mint minden más mesterségnek, az autóragasztásnak is megvannak a maga íratlan szabályai. És minden szakember saját maga hozza létre ezeket. A több éves tapasztalat már megtanított arra, hogy minden autóhoz és matricatípushoz egyedi megközelítésre van szükség, melynek eredménye egy tökéletesen sima és precízen ragasztott fólia.
Nincsenek általános szabályok. A jármű formája, kialakítása, felülete és grafikája határozza meg a választott ragasztási technikát. Soha nem úgy működik, hogy: mindig középről kezdem a ragasztást, és fokozatosan balra haladok. Valójában minden szükséges tényezőt figyelembe kell venni, és a lehető legjobb eljárást kell választani, hogy az eredmény mindig csúcsminőségű legyen. Gyakran előfordul az is, hogy improvizációra kényszerülünk, de mindig garantáljuk a professzionális minőséget.
3. Ne ragassz autót a forró nyár közepén
Mindenki azt gondolja, hogy a meleg idő a legalkalmasabb az autóragasztásra, ami talán a világ legnagyobb tévedése. A túl magas a hőmérséklet hatására a fólia nagyon könnyen deformálódik, mindemellett a ragasztó is sokkal jobban tart, így nehezíti az adott területre való pontos felhelyezést. A fóliák ragasztásához és tárolásához az ideális hőmérséklet legfeljebb 20 °C. Nem lehet azonban túl hideg sem, mert a fólia nem lesz kellően tapadó, és több levegőt jut be a matrica alá.
4. A hőpisztolyt először tesztelni kell
Mi a megfelelő hőmérséklet egy hőlégfúvóban az anyag felmelegítésére? Ennél fontosabb kérdés magának a ragasztófóliának a viselkedése. Érdemes elvégezni a kezdeti tesztelést – fogjuk a hőpisztolyt és fújjuk rá a fóliára kb. 30 cm-es távolságból, hogy tudjuk, hogyan viselkedik az anyag, mennyi hőt igényel és mennyire lesz képlékeny a ragasztás során. Ismételd meg ezt a folyamatot, amíg a fólia a kívánt mértékben megpuhul. Általában minél vastagabb a fólia, annál több hőt igényel. És miből ismered fel, hogy a fólia “kész”? Ha hajlékony, akkor szépen elkezdi másolni és “ráül” a kívánt felületre, így a továbbiakban már lehet vele dolgozni.
5. Az óvatosság a vágás során kifizetődő
A ragasztási munkálatok esetében az egyik legfeleslegesebb hiba, hogy megpróbálunk minél több anyagot megspórolni. Ez különösen a „túl precíz” vágási folyamatokban mutatkozik meg, ami aztán azt eredményezheti, hogy a fólia nem fedi le teljesen a kívánt felületet. Ragasztás előtt ajánlatos legalább néhány centiméter tartalékot tartani. A felesleges részeket t bármikor levághatod, de a hiányzó részeket nem tudod pótolni. És az ügyfél nem akarja kétszer ugyanazt a matricát fizetni, igaz? Különösen ebben az esetben érvényes a mondás: Többet ésszel, mint erővel!.
6. Az autómatricákat mindig bízd a szakemberekre
Csodálkoznál, milyen “művészi alkotásokat” láthattunk tevékenységünk évei alatt, és hány tönkrement autót újítottunk fel “sikeres” ragasztási akciók után. Ha minőségi autòragasztást szeretnél, viszonylag kis távolságon belül, elfogadható áron, akkor alaposan fontold meg, kire is bìzod járművedet. Nézd át az adott cég ügyfeleinek értékeléseit, az ajánlásokat, a legfrissebb munkáikat, esetleg a reakciókat a honlapjukon, valamint a közösségi médiában. És ami a legfontosabb – soha ne csábítsanak el az alacsony árak – ez az autóragasztás esetében soha nem jelzi annak minőségét. Tipp: Ha hezitálsz, forduljon hozzánk árajánlatkéréssel és a többiről is szívesen gondoskodunk.