A grafikai kézikönyv felesleges? Ugyan, ugyan!
Aktualizované: 2023. április 19. • Publikované: 2016. február 17.
Frissítve: 2023. április 19. • Közzétéve: 2016. február 17.
Céget alapítasz. Logót, névjegykártyákat, bemutatkozó katalógust, weboldalt és nyomtatott reklámot szeretnél. Esetleg még kültéri és a mai világban elkerülhetetlen online formátumokkal és közösségi felületekkel egyaránt. Mindennek összhangban kell lennie a vállalati vizuális nyelvvel. Ha grafikai kézikönyv van a kezedben, biztos lehetsz benne, hogy akár három különböző grafikus is következetesen és a meghatározott grafikai szabályoknak megfelelően kezeli a reklámok vizuális megjelenését. Ha eddig úgy gondoltad, hogy egy grafikai kézikönyv túlárazott haszontalanság, akkor olvass tovább.
Üdvözlünk a grafikai cirkuszban
Képzeld el, hogy három különböző grafikust bízol meg egy hirdetés elkészítésével: egyet a Facebook-képek, egyet a plakát, egyet pedig az online bannerek elkészítésével. Grafikai kézikönyv nélkül készülj fel a különböző színek, árnyalatok, egymástól független képek, különböző méretek és a logóval való vad manipulációra. És ezt nem akarod.
A legésszerűbb, ha mindenkinek világos, egyértelmű utasításokat adsz egy egyértelmű grafikai kézikönyv formájában, amely segít abban, hogy mindent a helyes irányba terelhess. Egy jó grafikai kézikönyv 5 vagy akár 500 oldalas is lehet. Vastagsága függ az adott vállalat méretétől és a vállalati grafikai kifejezéssel kapcsolatban meghatározott szigorúságtól. Nagyon fontos, hogy a kézikönyv a lehető legrészletesebb legyen, ugyanakkor hagyjon teret az esetleges újításoknak vagy változtatásoknak, hogy lépést tudjon tartani a legújabb trendekkel, és ne kelljen kétévente változtatni a logót.
A logó az alap
Megalkotásakor a grafikusnak a következő tényezőket kell figyelembe vennie: szín, háttér, variációk, elhelyezés, térbeliség és méret. És ami a legfontosabb – az egyszerűség mindenekelőtt! Egy jól megtervezett logó ugyanolyan jól mutat nyomtatott papíron, mint egy óriásplakáton. Minél minimalistább a logó, annál sokoldalúbb és könnyebben megjegyezhető.
Az első dolog, amit mérlegelni kell, hogy a logó különböző színváltozatai alkalmazhatóak-e különböző felületeken és alkalmasak-e a környezethez. Jól variálható-e a logó a választott színskálán? A grafikai kézikönyvben azt is meg kell határozni, hogy a logót hol kell elhelyezni a különböző termékeken, névjegykártyákon, szórólapokon, és mekkora szabad területnek kell lennie körülötte, hogy kellően kiemelkedjen. A logó méretével is lehet játszani, de csak bizonyos megengedett paramétereken belül.
A szivárvány minden színe
Pontosan ez az, aminek nem szabadna szerepelnie a logódban – a teljes színskála. Csak azokat a színeket válaszd, amelyek jellemzik a vállalkozásodat. Ha a Coca Cola most egy lila hátterű palackot dobna piacra, valószínűleg mindenki nagyon meglepődne. Ugyanis mindenki nagyon jól ismeri, hogy a jellegzetes színük az élénk piros. Válaszd ki a jellemző színeidet, és tartsd magad a színkódokhoz: a zöld mindig maradjon ugyanaz a zöld, más árnyalatok még csak szóba sem jöhetnek. Csak így vésődik be vállalatod vizuális identitása a potenciális ügyfeleid emlékezetébe. Ez az egyetlen módja annak, hogy kitűnj a versenytársak közül. A grafikai kézikönyvben a színeket CMYK-ban, Pantone-ban és webes használatra is kötelezően fel kell tüntetni. A színek teljesen másképp viselkedhetnek az online formátumokban és a nyomtatott reklámanyagokon, ezért fontos, hogy pontosan meghatározzuk őket.
Tipográfia a mindennapokban
A saját betűtípus-készlet létrehozása a következő lépés a márkaépítésben – de nem kell mindjárt az elején megtenned. Különböző betűtípusok széles választékát kínáljuk, amelyeket garantáltan használhatsz a grafikai tervezésben is. Mindenképpen felejtsd el a Calibri, a Times New Roman és a Comic Sans betűtípusokat! Ez parancs, nem kérés… 🙂 Válassz egy minimalista, letisztult formákkal rendelkező betűtípust, és ha szükséges, igazítsd az igényeidhez. Minden megfelelő grafikai kézikönyvnek tartalmaznia kell a választott betűtípusokat, lehetőleg példákkal ellátva. Adja meg az alapvető betűméretet, a preferált színsémáját, és még azt is jellemezheti, hogyan kell alkalmazni a címsorokban, üzleti levelekben vagy e-mail aláírásokban.
TIPP: Manapság egyre kevesebb cég használja a fekete színt, mivel az túl keménynek és intenzívnek tűnhet. Próbálj helyette inkább egy szürke árnyalatot választani.
És végül egy meglepő felismerés: egy grafikai kézikönyvnek tartalmaznia kell az esetlegesen előforduló vagy elírásnak sem tekinthető elgépeléseket is. Ilyen például a logó helytelen elforgatása vagy helytelen felosztása, illetve a nem kívánt elemek hozzáadása.
A grafikai kézikönyvnek “élnie” kell, és folyamatosan frissíteni, javítani és módosítani kell, hogy lépést tartson a modern korral. Csak így lehet megbízható útmutató a vállalat vizuális kultúrájához, és szolgálhatja a grafikusok munkáját.