Az autó matricája másképp néz ki a monitoron, és máshogy a valóságban: erre az 5 dologra fontos figyelni!
Aktualizované: 2021. július 28. • Publikované: 2021. július 28.
Frissítve: 2021. július 28. • Közzétéve: 2021. július 28.
Új cikkünket egyetlen egy okból állítottuk össze – beismerjük, kissé csalódottak vagyunk… Mitől?
Azoktól a grafikai anyagoktól, amelyek nemrég kerültek az íróasztalunkra, vagy még pontosabban: az e-mailünkbe, amelyeket jócskán át kellett dolgoznunk, hogy elérjük a kívánt eredményt. Csakhogy! Ahelyett, hogy simán kinyomtatnánk a fóliára a grafikát, majd felragasztanánk az autóra, egy csomó időt töltünk a grafika javításával, módosításával és átalakításával, hogy az egyáltalán realizálható legyen, ugyanakkor jól is nézzen ki és legyen, majd a végeredmény értelmezhető legyen a külső szemlélőnek is. Vagyis a potenciális ügyfelednek. Mi idegesek vagyunk, az ügyfél ideges, mindenki időt, idegeket és pénzt pazarol. Hogyan lehet ezt megakadályozni? Néhány pontot összeállítottunk Neked, amelyeket, kérünk, mutasd meg a grafikusodnak is – így mindannyian segítünk egymásnak.
A bevezető elolvasása után valószínűleg elgondolkodtál azon, hogy miért is avatkozunk bele bárki grafikai munkájába? A válasz egyszerű. Ahogy mondani szokás: “a papír mindent elbír”, bár a mi felfogásunk szerint “inkább egy monitor mindent kibír”, ám a valóságban ez sajnos nem így van. Néhány kezdő grafikusnak nincs elég tapasztalata azzal kapcsolatban, hogy az ilyen autónyomtatás egyáltalán hogyan zajlik, ezért nem tudják megragadni a részleteket, az egyes részeket feldarabolni úgy, hogy a nyomtatás egységes maradjon. Gyakran találunk olyan hibákat, amelyek néha oda vezetnek, hogy lehetetlen az eredetileg tervezett grafikával ellátott autómatricát megvalósítani. Azt is meg kell jegyezni, hogy ebben a cikkben pusztán a reklámmatricákról beszélünk, nem pedig a tuningról vagy az egész autót befedő matricákról.
Mi okozza valójában a különbséget a monitoron látottak és a valódi fizikai matricák között? Egyszerű – az egyik 2D, a másik 3D formátumban van. A képernyőn nem látjuk azokat a dudorokat, mélyedéseket és vonalakat, amelyekkel az autó rendelkezik, de ezeket a ragasztásnál figyelembe kell venni, mivel ez nagyban megnehezítheti magát a kivitelezési folyamatot.
Tehát mire kell figyelni, amikor grafikát készítetek egy autó matricázásra?
1. Soha nem helyezünk szövegeket vagy központi látványt a mélyedésekre
Semmiféle logók, reklámcímek vagy szövegek. Miért? Mivel logikusan, főleg a szövegeknél, problémát okoz az olvashatóság – vizuálisan torzulhatnak, furcsán hajlítottak és néha vicces formákat hozhatnak létre. Vagy, ha veszünk egy kört, amelyben a logód megjelenik, akkor a mélyedésben lévő matrica látható törést hozhat létre az alakban, és már nem lesz olyan szép szimmetrikus, könnyen olvasható és átlátható.
2. Nem helyezünk fontos dolgokat arra a részre, ahol a fóliát levágják majd
Például az ajtók hátsó vonala vagy olyan szakaszok, ahol az autó különféle kinyitható részei vannak, a matricát ergonomikusan kell levágni. Ezért fontos figyelni a látvány koherenciájára és a grafikát úgy beállítani, hogy vizuális értelme legyen, és vágás után is szépen mutasson.
3. A fő képeket és szövegeket középen kell elhelyezni
Az autómatricákhoz szánt jó minőségű 3D-s fóliák nagy rugalmassági tulajdonságokkal rendelkeznek. Ezért egy autó grafikájának elkészítésekor figyelembe kell venni némi helytartalékot – ragasztáskor az anyag akár 5 cm-rel is elnyúlhat, ezért minden központi motívumot, látványtervet vagy szöveget középre kell helyezni, ahol védve vannak a nem kívánt deformációtól.
4. Kerüld azokat a részeket, ahol a kilincsek találhatók
Épp a kisebb és bonyolultabb részletek, mint például a kilincsek és az ajtók vagy ablakok körüli részek a leginkább érzékenyek a teljes látvány tömörségére és egységességére. Ezért elengedhetetlen, hogy a grafikus megismerje a jármű pontos típusát, és tudja, mi hol helyezkedik el, hogy a matrica lényeges részeit ne véletlenszerűen kelljen levágni.
5. Ellenőrizd, hogy a fóliák és a grafika szélessége igazodik-e egymáshoz
Erre a pontra már csak azok a grafikusok figyelnek, akik első kézből ismerik az autó ragasztás fortélyait. Első pillantásra ez egy nagyon egyszerű apróság – a grafika szélességének és széleinek összehangolása a nyomtatáshoz kiválasztott fóliával. Ez megakadályozza a felesleges pénzkidobást, mivel anyagmegtakarítást eredményez – a nyomtatáshoz nem fogyaszt annyi fóliát.
Egyáltalán nem mindegy, hogy a grafika milyen formában kerül ki a nyomtatóból. Itt látható a lényeges különbség:
Összefoglalva a fentieket, egy nagyon egyszerű, de praktikus tanácsot adhatunk – autós matricákat csak olyan cégnél rendeljetek, ahol egyúttal elkészítik a matrica grafikai tervezését, nyomtatását és kivitelezését. Ezzel elkerülhetők a különféle problémák, komplikációk és váratlan kiadások.
És hol találok ilyen ügynökséget? Helló, itt van a Web & go design, miben segítünk?