Hogyan készítsük ki garantáltan a grafikusunkat
Aktualizované: 2024. június 13. • Publikované: 2016. február 10.
Frissítve: 2024. június 13. • Közzétéve: 2016. február 10.
A grafikusok, legyenek akár szabadúszók, akár reklámügynökségnél dolgozók, regényeket írhatnának az ügyfelekkel való kommunikációról. Ez nem mindig sétagalopp. A csalódott ügyfél tudja ezt, a kétségbeesett tervező is tisztában van vele. Persze a legtöbb együttműködés sikerrel és egy új weboldal elindításával végződik, de van néhány dolog, ami a grafikusokat az idegösszeomlás szélére sodorja. Ezekről szeretnénk pár szót ejteni, reméljük, segítenek jobban megérteni a munkájuk folyamatát.
A grafikus olyan kreatív lény, aki arra törekszik, hogy a legszebb és legszembetűnőbb logót, egy nagyszerű reklámképet készítsen egy magazin számára, vagy elkészítse az új weboldal vizuális kialakítását. Ha kíváncsi vagy arra a 10 módszerre, amivel egy grafikust garantáltan kiborítasz mindenképpen olvasd el tippjeinket.
1. Kérd meg, hogy dolgozzon ingyen, és mondd neki, hogy ez jót tesz a portfóliójának.
Minden grafikusnak kitágul a szeme, amikor egy jó márkával és hírnévvel rendelkező ügyféllel találkozik. Csak azért, mert egy cég jól fog mutatni a prezentációs portfóliójában, még nem jelenti azt, hogy a grafikusnak nem kell bérleti díjat fizetnie és megélhetést biztosítania. Sőt, az, hogy felveszi-e az adott márkát a portfóliójába, az ő döntése kell, hogy legyen, nem a megrendelőé.
2. Hasonlítsd össze más grafikusokkal
Ne regélj neki a többi grafikus hosszú listájáról, akik 5 euróért gyártanak logókat futószalagon. A profi grafikusok mögött több évnyi kemény munka és tapasztalat áll, ami garantálja a minőséget és a kiváló teljesítményt. Az összehasonlítással nem jutsz semmire, csak frusztrálod a potenciális kreatívot, aki más szintre emelhetné a weboldaladat.
3. Végtelen alkudozás az árakról
Az alkudozás minden grafikai tervezési projekt szükséges kezdeti fázisa, de nem szabad, hogy a kommunikációban ez váljon szabállyá. Te a grafikust munkamintái alapján választottad ki, ezért tartsd tiszteletben az ő kreatív potenciálját és igényeit – fizess a munkáért időben és a megbeszélt összegben, ami motiválja őt. Nem a piacon vagy, hogy alkudozz és te határozd meg a projekt díjazásának összegét, illetve ha ez egyeztetés megtörtént, ne változtass rajta.
4. Kérlek, meg tudnád szerkeszteni nekem ezt a képet?
Természetesen, ha nem jpg vagy png formátumban van a kép, amivel sajnos nem tud tovább dolgozni a grafikus. A dokumentáció nagy része pdf formátumban van elmentve, ami a lehető legjobb variáció a további feldolgozáshoz. Győződj meg róla, hogy a grafikusnak kellő mennyiségű anyagot tudsz biztosítani megfelelő formátumban a szerkesztéshez.
5. Alacsony felbontású képek küldése. Bónusz: Wordben
Minden grafikus, aki egy Word-dokumentumot lát az e-mail mellékleteként, elkezdi rágni a körmét. Mert a Worddel gyönyörűen pixeles, a legszörnyűbb minőségű képek jönnek, amelyekkel a legtöbb esetben a grafikus semmit sem tud kezdeni. Leginkább az úgynevezett fotóalbumokhoz hasonlítanak, ahol az összes kép egymás mellé van rakva egy fájlban. Az is nehezíti a helyzetet, hogy ha a webről kell letölteni a képeket – ugyanis az ilyen képi alapot nem lehet nyomtatott formában használni, mert az szakszerűtlenül, esztétikátlanul és olcsón nézne ki.
6. Az ismerősök véleményére hagyatkozol
Nyugodtan mutasd meg az új grafikai terveket a családodnak, szeretteidnek, gyerekeidnek, kutyáidnak, bárkinek, aki csak eszedbe jut, de ne vedd komolyan a véleményüket (hacsak nem tanulnak grafikai tervezést vagy marketinget). Inkább konzultálj a munkatársaiddal, a csapatoddal, hiszen ők egészséges rálátással rendelkeznek a márkádra, a céljaidra és az ügyfeleidre vonatkozóan.
7. Annak a logónak nagyobbnak kell lennie
A jó öreg, grafikai klasszikus – az örökké elégedetlen ügyfél, aki a logó méretén tépelődik. Egy nagyobb logótól nem leszel jobb reklám. Egy nagyobb logó nem fog több terméket eladni. A nagyobb logó csak egy nagyobb, rikítóbb logó. Az ügyfeleket a termékeid érdeklik. Még egy megjegyzés: a fehér foltok nem azért vannak a vizuálisan megjelenő képeken, hogy megtöltsd őket valamivel. A grafikai elemeknek lélegezniük kell. Ne fojtogasd őket.
8. Számolj végtelenül sok új tervvel és próbaverzióval.
Egy grafikus mindig elvárja, hogy az ügyféllel közösen összeállított brief alapján dolgozzon. Rászánja a szükséges időt és dolgozik. De aztán az ügyfél úgy dönt, hogy megváltoztatja az egész layoutot, és a grafikus kezdheti elölről a munkát. Azonban senki sem fog neki újra fizetni egy új tervezésért. […] […] […]
9. Túl hosszú véleményezési folyamat
A grafikát neked készítjük. A te érdeked, hogy minél hamarabb elkészüljön. Nem a grafikusnak kellene írnia neked, és sürgetni, hogy válaszolj és finomítsd a részleteket. Egyrészt késlelteti a munkáját, a keresetét és végső soron a Te bevételedet is. Tanulj meg gördülékenyen kommunikálni a grafikussal, és rugalmasan reagálni a folyamatban lévő grafikai változtatásokra. Meglátod, hogy az egész alkotási folyamat gyorsabb és hatékonyabb lesz.
10. Azt akarom, hogy stílusos legyen, groove-os, amerikai látványos…
Ha nem tudod pontosan leírni a briefet és azt, hogy valójában mire van szükséged a grafikustól, az valóban nagy probléma. Ha nem tudod elmagyarázni a grafikusnak a világos elképzelésedet, ne várj az igényeidnek megfelelő eredményt. A grafikusnak pontosan tudnia kell, hogy mit vársz el tőle. Ezért beszélj a lényegről, és nevezd meg azokat az elemeket, amelyek fontosak számodra az új látványtervben.