Parádés logóra van szükséged? Nekünk pedig a következőkre lesz szükségünk, hogy létrehozzuk!
Aktualizované: 2022. június 15. • Publikované: 2018. május 10.
Frissítve: 2022. június 15. • Közzétéve: 2018. május 10.
Céglogó. Egy szimbólum, egy ikon, egy grafikai kód – bárhogy is nevezzük, összetéveszthetetlen szerepet játszik nemcsak a vállalkozásod sikerében, hanem különösen az ügyfeleid és a nyilvánosság tudatában. Már a design, a modernitás, a választott színvilág vagy a név is sokat elárul az általad kínált termékek és szolgáltatások szakmaiságáról és minőségéről. Egy olcsó és amatőrnek tűnő logó nem fog eladni Téged – különösen nem egy olyan világban, amely tele van könyörtelen konkurenciával, abnormálisan sok márkával, információval és vizuális túlterheléssel. Ki kell tűnnöd. Mindenáron. Még azon is túl. Mert egy aprólékosan megtervezett és átgondolt logó nem kevés pénzbe kerül. Épp ilyenre van szükséged? Akkor olvass tovább, hogy megtudd, mire lesz szükségünk (Tőled), hogy mindez megvalósulhasson.
Nem tudom, mit akarok. Csak csináljatok valamit…
Ez így biztosan nem fog működni. Tisztázzunk egy dolgot rögtön az elején: mi nem csinálunk logókat a “ti grafikusok vagytok, találjatok ki valamit, ez a ti dolgotok, ez nem tartozik ránk” stílusban. Ha cégalapító, tulajdonos vagy marketingszakember vagy, tudnod kell, hová tart a céged, mit képvisel, mik az értékeid, filozófiád, céljaid, és kiket akarsz ezekkel megközelíteni. A pozitív imázs kialakítása minden jó vállalkozás alapja.
Miután leadtad a megrendelésedet, az elején sok kérdést teszünk majd fel Neked. És nem azért, mert lusták vagyunk, vagy mert zavarni akarunk. Épp ellenkezőleg – arról van szó, hogy megpróbálunk minél több releváns információt és ötletet összegyűjteni, amelyek alapján fokozatosan elkezdhetjük felépíteni a jövőbeli logód egyes pilléreit. Egy professzionális céglogónak van egy olyan mélysége, amelynek egy pillantásra egyértelműnek kell lennie – a cég alapvető energiáját, hangulatát, hangvételét mutatja, és egy bizonyos, a cégre jellemző módon hat egymásra, és meghatározza az összes többi marketingtevékenységet.
A vállalati logó csak egy része a nagy marketing kirakós játéknak, amelybe zökkenőmentesen és értelmesen kell illeszkednie. Nem készítünk logókat a logók kedvéért, nem elég, ha csak “szépek, királyak és menők”, hanem kontextust is kell adniuk, és közvetlen kapcsolatot kell teremteniük a vállalat termékeivel vagy szolgáltatásaival. Ezért fontos, hogy tudjuk, mi a fontos a Te számodra. Világos? 🙂
1. A márkád és a stílusa
Csukd be a szemed, és képzeld el az ideális logót. Nehéz elszakadni a bevált dolgoktól, de még mindig lehetséges valami eredetivel, jellegzetessel és a sajátságossal előállni. Szimbólum lesz, vagy ikon, logó, illusztráció, tiszta szöveg, esetleg grafikai játék a betűkkel? Bármit elképzelhetsz, amit csak akarsz, amíg megvalósítható, nekünk nem okoz gondot, hogy elkészítsük Neked. Néha még a látszólag céltalan firkálgatás és a papírra vázolás is segít, sosem tudhatod, mi sül ki belőle a végén. Gondolj a formákra is: a kerek logót, a klasszikus négyzetet vagy más, szokatlan formát részesítesz előnyben? Milyen grafikai elemeket használjunk a logóban: csak egyszerű szöveget/cégnevet tartalmazó logót, csak egy bizonyos szimbólumot/ikonokat szöveg nélkül ábrázolt logót, vagy kombinált logót (szimbólum + szöveg).
Ez elsősorban a Te személyes ízlésedtől és a vállalat által kifelé kommunikálni kívánt értékektől függ. A klasszikus vagy a modernebb, divatosabb logókat kedveled? Olyan logót szeretnél, amely a luxust fejezi ki, vagy inkább minimalista és szerény legyen? A precíz geometriát, az élesebb formatervezést vagy a lekerekített, organikusabb és természetesebb formákat kedveled? Legyen a logód inkább absztrakt, vagy konkrétan fejezze ki, hogy mit árulsz? Valószínűleg túl sok kérdésünk van, nem igaz? 😀
2. Cégnév
A cég teljes neve megjelenik a logóban, vagy csak a kezdőbetű? Lesz benne más szlogen is? Ez mind olyan információ, amelyet tudnunk kell. A vállalati logók sokféle formát ölthetnek, de a legfontosabb, hogy tudd, mi alapján ismerik fel azonnal a cégedet. Néhány vállalatnak csak ikonikus karakterek, egy betűtípus vagy egy színséma van a logójában – akár egyetlen szempontot is választhatsz, amely köré egy egész logótípus épülhet. Ezen a ponton mindig javasoljuk a grafikusunkkal való szakmai konzultációt.
3. Céged jellemzői
Meglepő módon úgy tűnik ez az egyik legbosszantóbb tevékenység – csodálkozunk, hogy hány olyan alapító vagy tulajdonos van, aki nem tudja néhány rövid mondatban jellemezni, bemutatni a vállalatát – annak fő üzenetét, céljait, filozófiáját és értékeit. Mégis ezek a részletes, egyedi jellemzők határozzák meg a vállakozás versenyképességét a piacon. Ha nem tudod meghatározni, hogy mit képviselsz, mit prezentálsz, hogyan fogod ezt az üznetet közvetíteni a világ felé? Az embereknek világosan meg kell érteniük, hogy mit kínálsz nekik, hogyan fogsz velük bánni, illetve mit várhatnak tőled.
4. A Te célcsoportod
Tudod, hogy kihez szólnak a termékeid és szolgáltatásaid? Ha nem, akkor az ügyfelek felé irányuló kommunikáció megtervezése nehéz, zavaros és félreérthető lesz. Célszerűen kell működni, különben az üzeneted és a mondanivalód elveszik. Nem is beszélve a logódról. Milyen közösséget szeretnél magad mellé állítani, milyen értékeket kívánsz bemutatni, milyen problémában szándékozol segíteni nekik? Mindennek következetesen összhangban kell lennie, racionális és esztétikai összefüggéseket követnie, különben csak idő-, pénz- és kreativitáspazarlás az egész folyamat.
5. Helyek, ahol a logó megjelenik
- ONLINE – ebben az esetben egy összetettebb megoldással dolgozunk: több szín, árnyalat, részletesebb formamodellezés). Egy ilyen logó azonban nem alkalmas monokróm nyomtatásra.
- OFFLINE REKLÁMFORMÁTUMOK (nyomtatott reklámanyagok, plakátok, szórólapok, reklámtáskák, tollak, pólók, 3D logók a falon). Ez a fajta logó általában két színből áll, stilizált formában, nagyon könnyen nyomtatható még bonyolultabb és kisebb felületekre, például tollakra is. A falon 3D-s logóként felnagyítva is jól mutat.
6. Milyen színeket képzelsz el a logóban
Minden szín bizonyos érzelmeket és asszociációkat idéz elő, ezért óvatosan kell eljárni a kiválasztásukkal. Szubjektíven/intuitív módon is választhatsz, de több évre előre kell gondolkodnod. Milyen kezdeti érzéseket szeretnél kiváltani potenciális ügyfeleidben, amikor meglátják a logódat?
Ha szeretnél többet megtudni a színek pszichológiájáról, akkor ezt a témát már jól körüljártuk az egyik korábbi cikkünkben, amely arról szólt, hogyan működik a szín a grafikai tervezésben. Mindenképpen segít mélyebbre ásni, és kiválasztani a megfelelő árnyalatokat (nem csak) a logódhoz. De először is tudnod kell, hogyan szeretnéd magad prezentálni az ügyfeleid szemében – erős, megbízható márkaként, családiasan, barátságosan, vagy épp ellenkezőleg, professzionális és hivatalos megjelenéssel. Minden kategóriára vannak íratlan szabályok, amelyeket nem árt előre ismerni.
SOS segítség!
Ne aggódj. Ha nincs világos elképzelésed a fent felsorolt pontok mindegyikéről, ne búslakodj feleslegesen. Örömmel segítjük, támogatjuk és fejlesztjük elképzeléseidet, hogy együtt dolgozhassunk egyfajta pozitív és eredményes végkifejleten. Végülis, a közös munka során születnek a legjobb ötletek, ezekből pedig a sikeres logók, amelyek méltó és professzionális módon képviselik vállalkozásodat.