A látogatók figyelmen kívül hagyják szalaghirdetéseidet? Útmutatást kínálunk ahhoz, hogy ez a jövőben megváltozzon.
Aktualizované: 2022. április 20. • Publikované: 2015. április 29.
Frissítve: 2022. április 20. • Közzétéve: 2015. április 29.
Már az 1994-es évtől, amikor történetesen a legelső banner elkészült, folyamatosan és szünet nélkül megkeserítik az életünket… A legnagyobb “boom” idején az átkattintási arány a hihetetlen 44%-ot is elérte. Négy évvel később azonban a villogó és örökké bosszantó reklámbannerek túlontúl idegesítővé váltak, és a CTR (átkattintási arány) megdöbbentő 0,4%-ra esett vissza. Ezzel egyidőben, egy komoly tanulmányban leírt, hírhedt kifejezés – bannervakság – is megjelent. De hogyan jön létre, hogyan küzdhetsz ellene és érhetsz el olyan kielégítő eredményeket, amelyek új ügyfeleket jelentenek a számodra? Tudd meg új cikkünkből.
Mi az a bannervakság?
Az internetről, közösségi oldalakról, weboldalakról szó szerint ránk zúduló abnormális mennyiségű vizuális észlelés, információ és adat miatt a felhasználók már megtanulták az ún. szelektív érzékelést. Multimédiás tartalmak megtekintésekor érzékszerveink csak azokra a dolgokra kezdenek összpontosítani, amelyek valóban érdekelnek minket, másokat pedig teljesen kiszorítanak és figyelmen kívül hagynak.
A bannervakság lehet tudatos vagy tudattalan. Az online reklámozás fejlődése során a felhasználók fokozatosan elsajátították azt a képességet, hogy felismerjék az egyes hirdetési formátumokat, így kikerülhetik azokat, és egyáltalán nem foglalkozhatnak velük.
A legtöbben rendkívül bosszantónak, zavarónak és különösen unalmasnak találjuk a reklámbannereket. A teljes információs túlterheltség mai korában rajtuk keresztül hirdetni teljes tudomány, ráadásul valódi kattintásokká és cselekvésekké alakítani őket – a legjobb vásárláshoz, nos, nagyon tapasztalt szakemberre van szükség, aki valóban tudja, mit csinál. A felhasználók nem olvasnak a weboldalon, hanem szkennelnek – ezért csak azt tudják kiszűrni, amire az adott helyzetben szükségük van.
A bannervakság okai
Ha úgy gondolod, hogy ez csak a hirdetés minősége és megjelenése miatt van így, akkor ezt a félreértést most segítünk tisztázni. A viszonylag sikeres bannerreklám mögött több párhuzamos jelenség komplex és szinergikus folyamata áll – a jó elhelyezéstől a célzáson át a weboldallal együtt keltett összképi benyomásig.
A bannervakság okai különbözőek lehetnek. Az emberek nem akarják, hogy feleslegesen eltereljék a figyelmüket, nincs türelmük és idejük folyamatosan körülnézni az őket elsősorban érdeklő tartalmak körül. Ellenkezőleg, még olyan helyzet is adódhat (és gyakran megesik), hogy annyira undorodnak és irritálnak a kétségbeesetten pislogó és sikoltozó hirdetésektől, hogy szó szerint inkább elmenekülnek az adott weboldalról.
Tehát melyek a bannervakság leggyakoribb okai?
A bannerek nincsenek megfelelően becélozva
Ha nem tudod merre tartasz, mindig mellétrafálsz majd. Az emberek tudtukon kívül, ösztönösen kerülik azokat a dolgokat, amelyek személyesen nem érdeklik őket, például a színbeállításokat vagy a releváns tartalmakat. Ha a szalaghirdetések a rosszul kiválasztott közönség számára jelennek meg, vagy nincs jól megválasztott közönségük, akkor az átkattintási arány nulla lesz. Ez hasonló a cookie-értesítések meggondolatlan kattintásához, a különféle CTA (call to action) gombokhoz, vagy mindenhez, ami márkajelzést vagy céglogót hordoz magában.
Információs túlterhelés és megtanult vizuális kódok
Az emberi agy nagyon gyorsan képes vizuális térképet készíteni kedvenc weboldalairól, és idővel automatikusan kiszorítja és figyelmen kívül hagyja a reklámokra emlékeztető, szükségtelen grafikai elemeket. Ez tulajdonképpen a weboldal szokásos szabványos felépítésének és elrendezésének memorizálása, ami segít megkülönböztetni a zavaró reklámelemeket.
A felhasználók az interneten általában valamilyen konkrét információt keresnek, így egy adott feladatot a lehető legrövidebb idő alatt és a lehető leghatékonyabban kell a legjobban elvégezniük. Ezért elsajátították a gyors szkennelés képességét, így csak igazán fontos információkat raktározzák el. A reklámbannerek pedig biztosan nem tartoznak közéjük. Megkockáztatnák, a figyelem megzavarását és azt, hogy az adott tevékenységre koncentráljanak, ez pedig senki sem szereti.
Átláthatatlan vizuális és grafikai káosz
Amennyiben webhelyed az első betöltés után úgy néz ki, mint az összes lehetséges és lehetetlen grafikai stílus előnézete, a felhasználók azonnal távoznak. A bannereket még idejük sincs regisztrálni, mert megdöbbenti őket a túl sok vizuális “rendetlenség”. A webhelyeknek – a hirdetésekkel együtt – kiegyensúlyozott egészet kell alkotniuk, amitől nem „vérzik a szemed”. Minél áttekinthetőbb a weboldal, illetve minél egyszerűbbek a bannerek, annál valószínűbb, hogy valaki rájuk kattint.
Hogyan készítsünk jobb bannert vagy egyáltalán online reklámot?
Kezdetnek át kell gondolnod, mire van szükséged valójában, és mindezt online szeretnéd-e elmondani a potenciális ügyfeleidnek. Milyen üzenetet szeretnél közvetíteni a cégeden, márkádon keresztül, valamint a szolgáltatásaiddal kapcsolatban?
Jobban meghatározott tartalom és bannerek elhelyezése
Ne úgy beszélj az emberekkel a képernyőről, mint egyfajta sétáló reklámfelületről. Próbálj olyan módot találni a megszólításra és stílusra, amely nem tűnik nyilvánvaló marketinges klisének. Ne félj a humortól és főleg a legtömörebb kulcsszavak felhasználásától.
Nyilván mindenki tudja, hol jelennek meg a leggyakoribb bannerek egy weboldal megnyitásakor – igen, pontosan – a fejléc oldalán és tetején. Próbáld megzavarni ezt a gyakori mechanizmust, és szokatlan, illetve váratlan helyekre helyezd el a hirdetéseidet. Ez sokkal nagyobb előnyt jelent a versenytársakkal szemben. A cél az, hogy mindenáron felkeltsd a figyelmet, de olyan formában, hogy megőrizhesd professzionalizmusodat, valamint a minőséget.
Próbálj ki egy videóval egybekötött szalaghirdetést
A TikTok, a Snapchat és már az Instagram is – a fenti közösségi hálózatok mindegyike videókon alapul. A videotartalmakat a könnyű és gyors fogyasztási lehetőségének köszönhetően sokkal pozitívabban fogadják a felhasználók. A formátum rengeteg időt biztosít a kommunikációra és a fő “üzenet” megnyerő közvetítésére. A videók nemcsak kiváló hozzáféréssel bírnak, hanem a Facebookon vagy a YouTube-on is reklámozhatod őket. Főleg a YouTube-on ma már nem lehet átugrani a videóhirdetéseket (csak ha van előfizetéses verziód), és így a felhasználók közvetve “kénytelenek” a hirdetéseket megnézni.
Natív vagy kontextuális hirdetés
Ártatlannak látszik, de valójában ún. “rejtett reklám”. Ezek általában fizetős PR-cikkek reklámüzenettel, ugyanakkor látszólagos szerkesztői tartalommal burkolva. A natív hirdetések teljes mértékben megfelelnek annak a platformnak a megjelenésének, témájának és jellemzőinek, amelyen találhatók.
Céljuk, hogy minél jobban beleolvadjanak más tartalomba, és ezzel ösztönözzék a látogatókat az olvasásra/megtekintésre. Néha olyan ügyesen sikerül, hogy nem is tudod, hogy reklámról van szó. Leggyakrabban a közösségi hálózatok információs csatornáin (Twitter, LinkedIn, Facebook), a webtévé hirdetői által szponzorált műsorokban, online magazinokban vagy újságokban találhatjuk meg őket.
Használd ki a remarketing előnyeit
Nagyon hálás módszer az online hirdetések megcélzására, amelyet a Google AdWords PPC kampányrendszerén keresztül hozhatsz létre. A remarketing nemcsak többszörösen hatékonyabb, mint a banner vagy más típusú PPC hirdetések, hanem lehetővé teszi, hogy weboldalad minden egyes látogatóját konkrétan megszólítsd egy nagyon pontosan kiválasztott ajánlattal. Gyakorlatilag “orruk alá dörgölöd” azokat a tartalmakat, amelyek korábban már felkeltették a figyelmüket, ezáltal megpróbálod rávenni őket, hogy ismét kattintsanak, és vásároljanak. Olyan ez, mint a befejezetlen rendelések “elkapója” az e-shopokon. És azt kell hogy mondjuk, nagyon hatékony módszerről van szó.
Adj a kreativitásra
A legsikeresebbek azok a bannerek, amelyek nem néznek ki bannereknek. Emlékezz erre, amikor online hirdetéseid vizuális koncepcióját állítod össze. Próbálj ki nem hagyományos és innovatív megközelítéseket, minél őrültebbek az ötletek, annál nagyobb az esélye, hogy az emberek rácsodálkoznak a szalaghirdetésekre, és legyőzi őket a kíváncsiságuk. Ne félj a videóktól, színektől vagy akár a 3D vizualizációktól. Végül, de nem utolsó sorban, a hirdetésnek jól kölcsönhatásba kell lépnie magával a weboldallal, amelyen elhelyezésre kerül. Ha vizuálisan „harcolnak” egymással, az a látogatók számára is nyilvánvaló lesz.
Néhány szó a végére…
A szalaghirdetések helyes és sikeres beállítása nem sikerül mindjárt első nekifutásra. Türelmesnek kell lenni, sok időt szánni az A/B tesztelésre, kísérletezésre és rendszeres optimalizálásra.