Mi az a logó kézikönyv, és miért van rá szükség?
Aktualizované: 2021. május 13. • Publikované: 2020. szeptember 23.
Frissítve: 2021. május 13. • Közzétéve: 2020. szeptember 23.
A sablonokból készült pár eurós amatőr logók már messziről virítanak. Távolról nézve is olcsónak tűnnek, így nem keltik fel az ügyfelek érdeklődését. Ha azt szeretnéd, hogy vállalkozásod kívülről is komoly és professzionális megjelenést mutasson, átgondolt és eredeti logóra van szükséged. Minden jó ügynökség (és grafikus) “hozzáadja” a logóhoz a szükséges dokumentumot – az ún logó kézikönyvet. Mire való és miért kell mindig kéznél lennie? A mai cikkünkből megtudhatod.
Logó kézikönyv
Ez egy olyan dokumentum, amely világosan és tömören elmagyarázza, hogyan kell helyesen használni a cég logóját és a hozzá tartozó grafikai elemeket. Pontosan meghatározza, hogyan ajánlatos dolgozni az emblémával más grafikai összetevők környezetében, illetve azt, hogyan kell elhelyezni a látványterveken, milyen színváltozatokban lehet alkalmazni, valamint azt, hogy lehet más reklámanyagokra aplikálni stb.. Szabványokat határoz meg az online és offline használatra. Az útmutató tartalmazza a vállalati arculatot (Corporate Identity) is (névjegykártyák, fejléces papír, borítékok stb.).
Mire figyeljünk
Először meg kell határoznunk, hogy a logó különböző színváltozatai mely környezetben lesznek használhatók, és ezek a színek hogyan változtathatók, variálhatók, illetve milyen színtartományban. Az útmutatónak tisztáznia kell azt is, hogy hol kell elhelyezni a logót a különféle termékeken, névjegykártyákon, röpcédulákon, és mennyi helyet kell hagyni, hogy kellően látható, észrevehető legyen.
Mit tartalmaz a logó kézikönyve?
Szín
Ahogyan a cég logójának elkészítésére, úgy a jellegzetes vállalati színek kiválasztására is nagy figyelmet kell fordítani. Ha a Coca-Cola most úgy döntene, hogy jellegzetes fémdobozait lilára változtatja, akkor valószínűleg az egész világ csodálkozna, hiszen mindenki tudatába égett, hogy ennek a márkának az ikonikus színe a vérvörös.
Az emberek ez alapján azonosítják, és ez örökké így is marad. Ezért nagyon alaposan meg kell fontolni a színkombinációt, amely évekig kíséri a vállalkozást, és megkülönbözteti a versenytársaktól. Tartsd magad a választott színkódokhoz: a kiválasztott árnyalatoknak mindig azonosaknak kell lenniük – ugyanaz a zöld árnyalat, ugyanaz a rózsaszín árnyalat, tehát ne térj el az eredeti színpalettától. A kísérletezés ebben az esetben nem igazán kifizetődő, az ügyfelek összezavarodnak, ráadásul nagyon szakszerűtlennek is tűnhet.
Fontos részletes információkat nyújtani a színekről, pontos számukról és nevükről (CMYK, RGB, HEX és PANTONE). Mindenképpen meg kell határozni a logó háttérszínét is. Figyelj a harmonikus kontrasztra – a logónak olvashatónak kell lennie, a színek ne üssék egymást, tehát kiegészítő színeket használj.
A) Piros: CMYK: 0/100/100/0; RGB: 237/32/36; HEX: ED2024; PANTONE: Pantone 1797 C
B) Fekete: CMYK: 0/0/0/100; RGB: 0/0/0 /; HEX: 000000; PANTONE: Pantone Fekete C
C) Szürke: CMYK: 0/0/0/70; RGB: 110/112/114; HEX: 6e7072; PANTONE: Pantone 424 C
D) Fehér: CMYK: 0/0/0/0, RGB: 255/255/255; FFFFFF; PANTONE: 0%
Tipográfia (betűtípus)
Saját betűkészlet létrehozása a következő lépés a cég logójának megtervezésében, ugyanakkor ez a folyamat nem szükséges. Már most is sok betűkészlet közül lehet választani. Viszont felejtsd el Calibert, a Times New Roman-t vagy a Comic Sans nevűeket. Válassz egyszerű, szép alakú és kifinomult betűtípusokat. Ne felejtsd el a logó kézikönyvhöz részletesen csatolni a betű típusát, méretét, és egy mintát (meg kell adni a betű vastagságát is).
Példák a logó helytelen használatára
A logó kézikönyv csak akkor teljes, ha a vállalat logójával való munkavégzés során előforduló leggyakoribb hibákat is megjeleníti – különösen azokat, amelyekről azt gondolhatjuk, hogy nem is hibák. Ilyen például a logó elforgatása, a szöveg különféle felosztása, a fő látvány eltolása és a szín, az alakzatok különböző beállításai stb.
Minimális méret
A logó minimális méretének meghatározása rendkívül fontos – gyakran előfordul, hogy amikor egy harmadik fél elkezd dolgozni a vele (szponzorálási események során, ahol logókat helyeznek el plakátokon vagy ponyvákon), akkor különféle módokon elkezdik hajlítani, nagyítani és kicsinyíteni azt. Ezért szükséges a kézikönyvben meghatározni azt a méretet, amely garantálja a láthatóságot. Az egyes méreteket külön kell megtervezni, figyelembe véve a nyomtatási anyagokat (mm-ben megadva), illetve külön, online monitoron nézve (pixelben megadva). Ezzel ellentétben, a logó maximális mérete általában nincs korlátozva, ez az adott formátumtól függ (például nagyon nagy logóra lesz szükség az óriásplakáton).
Biztonsági övezet
A logó számos más grafikai elemmel társul, különféle formákban és online felületeken, ezért meg kell határozni egy “biztonságos zónát” annak garantálására, hogy a logó jól elkülönüljön más elemektől, valamint könnyen felismerhető és olvasható legyen.
Logó alkalmazási lehetőségek
Nézzünk meg néhány példát arra, hogy hol és hogyan alkalmazzák a vállalati logókat. Minden formátum és anyag különbözik, ezért a legjobb, ha az összes lehetséges változatot a logó kézikönyvben áttanulmányozod.
- Névjegykártya
- Mappa (folder)
- Fejléces papír
- Vállalati póló
- Matricák
- És mások