Milyen grafikákat küldhetsz nyomtatásra?
Aktualizované: 2021. május 26. • Publikované: 2018. október 3.
Frissítve: 2021. május 26. • Közzétéve: 2018. október 3.
Legutóbbi cikkünkben hasonló témával foglalkoztunk, amit most tovább boncolgatunk. Megtudhatod, hogy milyen konkrét méretekre és formátumokra lesz szükséged ahhoz, hogy a nyomtatás teljesen hibátlan legyen. Részletesen leírjuk az összes fontos információt a minőségi grafikák tervezésének és nyomtatásának előkészítésével kapcsolatban.
1. Méretek
Jó előre tudni, hogy mekkora lesz a grafikád maximális mérete. Létezik egy egyszerű szabály: a nagyobbat mindig lehet csökkenteni, viszont fordítva ez már nem működik. Például, ha egy A3 méretű grafikáról (42 x 29,7 cm) kisebb A4-es formátumot (29,7 x 21 cm) szeretnél létrehozni, akkor ez a legkisebb nehézség nélkül és megfelelő minőségben menni fog.
Ha azonban egy kisebb grafikát szeretnél felnagyítani, ami nincs vektorban, az szemmel láthatóan rontaná a nyomtatás végeredményét. Elveszne az élesség, a színek és a körvonalak elmosódnának, egyszóval a nyomtatás nagyon gyenge minőségű lenne. Ezért a kisebb grafikákat mindig szabványos 1: 1 méretarányban készítik el. A nagy formátumúakat (hirdetőtáblák, reklám ponyvák), illetve a 4-5 méternél nagyobb vizualizációkat pedig általában 1:10 arányban gyártják le.
2. Képek
Próbáljuk a lehető legjobb minőségű, nagy felbontású képeket használni. Ez kétszeresen igaz, különösen a nagy formátumú nyomtatásnál, mert ott akár a 2-3 métert is elérhetik a méretarányok. A képek felbontását pixelben, DPI-ben (dots per inch) vagy PPI-ben (pixels per inch) határozzák meg, azaz, hány pixel van egy adott cm-en. Minél kisebb ez a szám, annál elmosódottabb és gyengébb a végeredmény. A legjobb élesség érdekében ajánlott 300 DPI felbontású képpel dolgozni.
3. Színmód
Két alapvető színmódot ismerünk: CMYK és RGB.
A nyomtatáshoz általában CMYK módot használunk (kék, bíborvörös, sárga és fekete). A nyomtatók ezt a négy alapszínt használják más árnyalatok kikeveréséhez. Az egyetlen szín, amellyel nem nyomtatnak, az a fehér. Ugyanis ezt maga a lap határozza meg. A speciális nyomtatók azonban képesek fehér színnel is nyomtatni.
Az online világban inkább RGB színekkel (piros, zöld, kék) dolgozunk. Ha vizualizációt készítünk ebben a színmódban, akkor a monitoron látható színek eltérhetnek a nyomtató által létrehozottaktól, mivel a nyomtatóeszközök általában a fent említett CMYK színosztályozást használják.
4. Kifutók és vágójelek
Kisebb méretekhez mindig margót és vágójelet használunk. Garantálják, hogy minden meghatározott terület a helyén marad, és az így kapott nyomtatás minden szempontból tökéletes lesz.
Kifutók: mindig minden oldalról legalább 2 mm-rel nagyobb grafikákat készítünk. Például, ha A4-es méretet készülsz nyomtatni, akkor hozzá kell adni további 2 mm-t a 21 x 29,7 cm-hez, így a végén 21,4 x 30,1 cm-es eredményt kapsz. Kifutókra a grafikák elkészítésénél egyszerű okból van szükség: hogy a végső vágás során ne maradjanak véletlenül csúnya fehér sávok, amelyek a nyomtatatlan papírt jelzik. Ezeket a részeket mindig vágásra szánják.
A vágójelek a nyomdászt segítik a megfelelő vágásban. Jelzik azt a területet, amely szerint vágják az adott nyomtatási anyagot.
5. Margók
Mindig figyeljünk a szélekre. Ezek a grafika azon részei, ahova nem kerül semmilyen szöveg vagy logó. Röviden, itt nem lehet semmi, amit elveszhet a későbbi vágás során. A szélek mérete a grafika nagyságától függ. Alapkivitelben 5 mm-től kezdődnek, de A3-nál 1 és 1,5 cm között lehetnek, és arányosan növekedhetnek. Funkciójuk sok szempontból hasonlít a fent említett vágójelekhez. Mindkettő biztosítja, hogy a grafikában megmaradjon a lényeg és felesleges felület tűnjön el.
6. Fájlok exportálása
A legtöbb nyomtatóhoz pdf. formátumú grafika szükségeltetik, mivel ezek tartalmazzák a nyomtatáshoz kellő összes információt (vágó jelek, adatok a színmódokról, szerkeszthető formátumú szövegek stb.) Így a szükség esetén a nyomdában közvetlenül végezhetik el az utólagos javításokat a grafikában.
A jpg. formátum nem mindig alkalmas nyomtatásra. Ebben az esetben minden szakmai jel hiányzik, mivel ez csupán ún. rasztergrafika. A JPG exportálásához leggyakrabban nagy formátumú grafikákat használnak. Itt azt kell figyelembe venni, hogy a fájl mérete csökken, mivel az összes grafikai elem (szövegek, formák, rétegek, vektorok) egyetlen kép részét alkotja.
7. Szöveg
A szövegek mindig görbék formájában kerülnek a grafikába, ami azt jelenti, hogy egy egészként, objektumként működnek. Erre különösen azért van szükség, hogy elkerüljük azokat a helyzeteket, amikor a számítógép a nyomdában nem ismeri fel a betűtípust, ami annak felcserélését eredményezi. A nyomdából tehát olyan betűtípussal rendelkező grafika kerül ki, amely nem azonos az eredeti látványtervvel.
A biztonság kedvéért, a grafikánk mellé információkat csatolhatunk a kiválasztott betűtípusról .ttf /.otf formátumban vagy egy adott betűtípus nevével.