Vállalati márkaépítés és pszichológia: hogyan befolyásolja a márkád a vásárlói gondolkodást és döntéshozatalt?
Aktualizované: 2023. július 20. • Publikované: 2023. július 20.
Frissítve: 2023. július 20. • Közzétéve: 2023. július 20.
Ne félj az angol szavaktól! A márkaépítés nagyon leegyszerűsítve mindaz, ami az üzleti világban biztonságosan megkülönböztet téged a versenytársaidtól. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy tapasztalt grafikusok és marketingstratégák álljanak rendelkezésedre, amikor létrehozod. Mert nem elég, ha minden, ami a márkádat körülveszi, csak “csinos”, hanem elsősorban meg kell ragadnod a figyelmet, és a legjobb esetben pozitív érzelmeket kell kialakítanod, amelyek szó szerint bevésődnek az ügyfelek fejébe. Ez a színek, a szöveg és a vizuális elemek kreatív tánca, amelynek célja, hogy közvetve befolyásolja a gondolkodást, az érzelmi élményt és a végső vásárlási döntést, valamint olyan tényezőket, mint a hitelesség és a márkahűség. Az első benyomás több mint döntő fontosságú, ezért mai cikkünkben a fogyasztók vásárlási döntését befolyásoló szempontokra összpontosítunk, és arra, hogy mi áll a világ legnépszerűbb márkáinak sikere mögött.
Hogyan vélekednek az ügyfelek az adott márkáról? Vegyük figyelembe, hogy a márkaépítés valójában nem csak a jellegzetes színeket, a céges vagy 3D-s logót jelenti a boltja bejárata felett. A kifejezés mögött sokkal több van. A márkaépítés az érzelmekről és asszociációkról szól, amelyeket a márkanév kivált az emberekben – a könnyű azonosíthatóság fogalmát olyan brandek használták ki teljes mértékben, mint az Alza, amelynek zöld sikoltozó szörnye mindenkinek az idegeire megy, de mindenki emlékszik rá (még ha nem is akarja 😊).
Az olyan nagy óriások, mint a Coca Cola, a Pepsi vagy a mi szlovák Kofolánk évek óta megtartották a vásárlóközönségüket, és az eltelt időszakban felépített alapokra épülő reklámkampányokat hoznak, amelyek a lényegükben nem változnak, csak különböző módon variálódnak. És hogy mi köze van ehhez a pszichológiának? Amikor nyáron látunk egy kólaital reklámot, ahol egy pohár jéggel és szénsavas üdítővel van tele aprólékosan bemutatva, szó szerint elkezd folyni a nyálunk, és talán megkívánunk egy doboz frissítőt. Így jönnek létre az impulzusvásárlások, és a márkaépítés az egyik erőteljes kiváltó ok.
Az azonosíthatóság ereje: “Ez a védjegy a lelkemből szól hozzám…!”.
Bizonyára mindannyiunkkal megtörtént már egyszer vagy többször. Láttunk már valahol egy reklámot, szöveget, logót vagy színösszeállítást, és valahogy, furcsa módon nem tudtunk elszakadni tőle. Biztosan újra és újra megnézted, és talán elkezdtél csodálkozni, és megkérdezted, hogy mi a fene ez, tetszik…? Pontosan ez az a pszichológiai reakció, amelyet a jól kidolgozott márkaépítésnek ki kell váltania. Az emberek ugyanis erősen hajlamosak arra, hogy azonnal interakcióba lépjenek azokkal a márkákkal, amelyek rezonálnak a belső értékeikkel. Így kezd kialakulni egyfajta érzelmi kötődés és kapcsolat az ügyfél és a márka által képviselt értékek között. A márkahűség a jól kialakított márkaépítés utolsó szakasza, amely szinte elpusztíthatatlan, ha folyamatosan gondoskodsz ügyfeleidről, és mindig csak a legjobb szolgáltatást és minőségi termékeket nyújtod számukra.
Egy márka, amelyet nem felejtenek el: “Ó, ezt már láttam valahol!”.
A minőségi logó tulajdonképpen egyfajta ikon, amelyet kifinomultan megválasztott színek, formák, betűtípusok és szövegek képviselnek. Szerepük az, hogy bizonyos kívánt érzelmeket és gondolatokat váltsanak ki a fogyasztókban, amelyeket aztán automatikusan a márkához társítanak. Ezért magának a logónak a grafikájának könnyen megjegyezhetőnek és eredetileg megkülönböztethetőnek kell lennie. A kreatív és erős márkaépítés lehetővé teszi, hogy egy vállalat kitűnjön a versenytársak közül, és hosszú távon meg tudjon jelenni a fogyasztók fejében.
Vásárlói hűség: “Nem vásárolok más márkától!”
Hogyan érhetjük el ezt a hatást? Márkaként képesnek kell lennünk arra, hogy világosan és eredetien kommunikáljuk értékeinket és elképzeléseinket. Csak így lesznek képesek a fogyasztók megkülönböztetni téged a versenytársaidtól, és ráhangolódni az üzenetedre. A jól beállított márkaépítés eredménye egy bizonyos mágneses aura/márkaszemélyiség, amely sajátos ingerekkel természetesen vonzza a követőket. Néha ezek valóban apró részletek, de végső soron elsődleges szerepet játszanak abban, hogy a vásárlók idővel mély bizalmon alapuló, hosszú távú kapcsolatot alakítsanak ki márkáddal.
Érzelmi kapcsolat: “Ez a márka megért engem!”
Itt ember vagyok, itt vásárolok – ismerősen hangzik ez a szlogen? A német DM márka népszerű drogériaáruházláncának első ránézésre semmi köze a kínálatához, ellenben tökéletesen leírja a hangulatot és a széles termékválasztékot, amit az üzleteikben kaphatsz, hogy ne csak magad, hanem az otthonod kellemes érzését is érezd. A márka az emberségre és az érzelmekre apellál – és ez az útja minden olyan márkának, amely komolyan gondolja az üzletet. Az érzelmi befektetés egy márkába fontosabb, mint az anyagi. A jó márkához érzelmek társulnak – ha nem idéz fel semmit a fogyasztókban, akkor érdemes megfontolni egy teljes márkaújítást.
A minőségi grafika hatásossága: “Ezek pontosan az én színeim!
Minden jó grafikus ismeri a színek pszichológiáját, és képes megfelelően dolgozni velük, hogy a céglogó vagy más reklámanyagok első látásra a megfelelő érzelmeket és gondolatokat keltsék. Ezt nemcsak a színválasztással, hanem a betűtípus és más vizuális elemek kiválasztásával is el lehet érni. Ezért a logó megalkotásakor és a vállalati árnyalatok kiválasztásakor elengedhetetlen, hogy leírd a grafikusnak az összes célodat, filozófiádat, értékedet és fő üzenetedet – mit szeretnél nyújtani az embereknek a szolgáltatásaiddal vagy termékeiddel, hogyan szeretnéd bemutatni magad, hogyan szeretnéd, hogy a közönség és a versenytársaid érzékeljék. Csak egy jó alapra építhet hatékony marketing- és márkaépítési stratégiát, amely sikerre viszi vállalkozásodat, és stabil, hűséges vásárlói bázist biztosít.
Befejezésül pár gondolat
Egy nagyon fontos dologról nem szabad megfeledkeznünk: ahhoz, hogy márkád egyértelműen azonosítható legyen, elengedhetetlen, hogy vállalati kommunikációdban minden marketingcsatornán és -formátumban megőrizd a következetességet és az egyértelműséget. Ez azt jelenti, hogy egységes színsémát, hangszínt és stílusú szöveget, szlogeneket és logókat kell használni az általad kidolgozott logókézikönyvben meghatározott formátum szerint.
A márkaépítés pszichológiai hatása tagadhatatlan, ezért elengedhetetlen, hogy megfelelő stratégiával rendelkezzünk ahhoz, hogy a versenytársaknál jobban teljesíthessünk, ügyfélhűséget építhessünk, és képesek legyünk világosan, egyértelműen és emlékezetesen kifejezni a márkaértékeket a közönség számára. Ugyanakkor mindezeket a szempontokat úgy kell tudni összekapcsolni, hogy a potenciális érdeklődőket közvetlen cselekvésre – vásárlásra, kattintásra vagy szolgáltatás megrendelésére – késztesse. Ezért új márkád felépítésekor jobb, ha szakemberekhez fordulsz (természetesen hozzánk 😊 ), és mi szívesen hozzásegítünk a garantált sikerhez!