Prečo úspešní ľudia nepozerajú TV a nekontrolujú svoje mobily?
Aktualizované: 21. septembra 2017 • Publikované: 30. septembra 2015
Frissítve: 21. septembra 2017 • Közzétéve: 30. septembra 2015
Ľudia sú čoraz viac závislejší na svojich mobilných telefónoch, internete a počítačoch. Podľa nedávnej analýzy priemerný užívateľ mobilu skontroluje svoj telefón až 150x denne.
Podľa Psychology Today trpí mnoho ľudí úzkosťou, kedykoľvek svoj mobil stratí z dosahu. Mobily používame skoro na všetko – pomáhajú nám s orientáciou, píšeme si v nich správy, zdieľame fotografie, robíme „selfies“, kontrolujeme bankové účty a emaily. Ak máme vydržať pár hodín bez mobilu, cítime, akoby sme prišli o končatinu. Miera našej závislosti je desivá.
„Nemáme doma TV“, úspešný človek
Nová štúdia sociológov z University of Maryland zistila, že neúspešní ľudia pozerajú v priemere oveľa častejšie na TV, zatiaľ čo ľudia, ktorí považujú samých seba za úspešných, trávia omnoho viac času čítaním a stretávaním sa s druhými ľuďmi.
Vedci tvrdia, že sledovanie TV je pasívna činnosť, v ktorej ľudia hľadajú únik od reality.
Sledovanie TV je ľahké. Nemusíte nikam chodiť, obliekať sa, nájsť si spoločnosť, plánovať, vynaložiť určitú energiu, urobiť nejakú prácu alebo míňať peniaze.
Vedci prirovnávajú potešenie zo sledovania TV k závislosti – pôsobí ako opiát.
Som nomofobik a neviem sa sústrediť
Viete čo je nomofóbia? Je to strach z odlúčenia od svojho mobilu. Zdá sa vám to smiešne?
Bohužiaľ, psychológovia boli nútení nájsť na novú poruchu odborné pomenovanie.
Ako zistíte, či ste na svojom mobilnom telefóne závislý?
- ste nervózny, keď telefón nemáte pri sebe
- neustále kontrolujete, či vám neprišla správa, email alebo hocičo iné, čo by stálo za kontrolu
- častokrát počujete svoj mobil zvoniť alebo vibrovať, čo sú len klamlivé pocity
Závislosť na elektronických zariadeniach spôsobuje poruchy sústredenia. Splniť jednu jedinú úlohu nám trvá celú večnosť.
Neustále prokrastinujeme, otvárame nekonečné množstvo okien na ploche počítača, máme rozpísané tri emaily, odbiehame, preklikávame, naša pozornosť je roztekaná a hysterická. Máme rozpracovaných niekoľko úloh, ale ani jednu nie sme schopný dokončiť.
Proti neproduktívnemu multitaskingu najlepšie funguje odpojiť sa od internetu a v mobile sa odhlásiť zo všetkých sociálnych sietí. Jedine takto budete schopný sa plne koncentrovať a venovať jedinej činnosti.
Osobné zážitky namiesto virtuálnych
Úspešní ľudia nekontrolujú displeje svojich mobilov každú voľnú minútu, nakoľko žiadnu nemajú. Sú príliš zaneprázdnení svojimi aktivitami a prácou, než aby sledovali bezvýznamné dianie na sociálnych sieťach a neskôr doma v TV.
Úspešní ľudia majú prísny harmonogram a tempo dňa rovnomerne rozdelené medzi prácu, šport, chvíle s rodinou a vzdelávanie. Aktívne čítajú, zaujímajú sa o sebarozvoj, sebavzdelávanie a kultivujú svoju osobnosť.
Technológie nám síce priniesli do života jednoduché riešenia, rýchlosť a nepretržitý kontakt, ale sociálne siete nás urobili antisociálnymi.
Autentické informácie, skúsenosti a zážitky sú tam vonku, medzi reálnymi ľuďmi, v osobnej komunikácii a diskusii. Nedajme sa zožrať anonymitou kybernetického, umelého sveta.
Ak chcete byť vo svojom živote úspešný a je úplne jedno či to bude v podnikaní alebo v pečení tých najlepších palaciniek, nezabudnite na sebe neustále pracovať a žiť svoj život aktívne a naplno.
A nezabudnite si pritom vypnúť mobil.