9 funkcií, ktorými si vás získa tvorba web stránok vo WordPresse
Aktualizované: 27. augusta 2020 • Publikované: 8. apríla 2015
Frissítve: 27. augusta 2020 • Közzétéve: 8. apríla 2015
Redakčný systém (CMS) – tvorba web stránok vo WordPresse je stále obľúbenejší u širokej verejnosti. Čím ďalej, tým viac ľudí siaha po tejto službe pre jej jednoduchosť a možnosť editovania vlastnej stránky bez potreby znalosti programovacích jazykov. Poďme sa dnes pozrieť na prehľad základných funkcií, ktoré WordPress ponúka.
-
Vlastná administrácia
Každá webová stránka, ktorá funguje pod systémom WordPress má vlastnú administráciu. Je dostatočne zrozumiteľná a jednoduchá, aby to zvládol aj menej zručný človek. To znamená, že bez nutnosti programovania dokážete v priateľsky vyzerajúcom prostredí systému WordPress zverejniť nový článok, upravovať staré a nezaberie vám to viac ako pár minút.
Obsah článkov sa dá upravovať podobne ako v známom kancelárskom softvéri MS Word. Bez znalosti HTML, alebo iných jazykov dokážete nastaviť nadpis, pridať obrázok, tučné, či šikmé písmo, zarovnanie a mnoho ďalšieho. Samozrejme pre znalcov existuje možnosť prepnúť sa do režimu úpravy pomocou klasického HTML.
-
Doplnky a rozšírenia
Nie je v silách vývojárov WordPressu pokryť potreby všetkých používateľov a ani sa o to nesnaží. Musel by byť omnoho rozsiahlejší a zbytočne pomalý. Na túto stránku sa WordPress pozerá z úplne iného uhla a dáva tak CMS systémom nový rozmer. V základnom balíku sa nachádza len minimum, potrebné k chodu vašej stránky, aby ste sa v ňom ako začiatočník dokázali vyznať. Pre jednotlivé potreby užívateľov slúžia rôzne doplnky a rozšírenia nazývané aj moduly.
Používatelia majú na výber spomedzi viac ako 29 000 rôznych modulov. Toto číslo stále narastá, pretože tieto rozšírenia vytvárajú samotní užívatelia WordPressu. Vďaka tejto otvorenosti dokáže každý, kto vie programovať vytvoriť vlastný modul a následne ho zavesiť na oficiálnu stránku WordPressu.
Doplnky a rozšírenia zlepšia funkčnosť a výzor vašej webovej stránky. Keďže len na oficiálnej stránke WordPress.org sa nachádza niekoľko desiatok tisíc naprogramovaných modulov, nepotrebujete vedieť programovať a istotne si tam nájdete doplnok určený pre vaše potreby.
WordPress vznikol pôvodne ako nástroj primárne určený ako blogovacia platforma. Až postupom času sa z neho vyvinul komplexný nástroj na neobmedzenú tvorbu a taktiež administráciu profesionálnych webových stránok.
Aj napriek tomu však tvorba web stránok vo WordPresse obsahuje už v základnom balíku možnosť blogovať a stále sa jedná o kvalitnú a často vyhľadávanú funkciu. Keďže WordPress začínal ako nástroj určený pre tvorbu blogov, je táto funkcia nesmierne prepracovaná a osvedčená. Dočkala sa veľkého úspechu a preto sa WordPress považuje za najlepšiu možnosť v prípade, že chcete mať kvalitný blog.
-
Komentáre
Tvorba web stránok vo WordPresse navyše umožňuje jednoduchým spôsobom komunikovať s vašimi fanúšikmi, či zákazníkmi prostredníctvom komentárov. Ku každému príspevku, ktorý pridáte, máte možnosť doplniť diskusiu. Spätná väzba od čitateľov vašej stránky je nesmierne dôležitá, aby ste sa neustále zlepšovali a išli s dobou. Vaša stránka bude navyše aktívnejšia a to by mal byť váš cieľ.
Diskusiu je samozrejme možné moderovať a mazať nevhodné komentáre, ktoré na vašu stránku pribudnú. WordPress obsahuje už v základnom balíku modul s názvom Akismet, ktorý ponúka silné filtrovanie spamových komentárov. Funguje pomocou algoritmov, ktoré posudzujú nové komentáre. Buď ich pustí ďalej alebo ich označí ako spam.
Tento doplnok sa sám učí rozpoznávať spamy tak, že zbiera informácie od ostatných užívateľov, ktorí označili nejaký komentár ako spam. Vďaka tomu je tento modul tak úspešný a stále aktuálny.
Používať ho sa odporúča najmä pre úspešnejšie stránky a blogy, pretože čím je stránka navštevovanejšia, tým viac spamerov sa na ňu zameriava. Dokáže vám ušetriť hodiny času strávené pri filtrovaní nevhodných komentárov.
-
Úprava webovej stránky cez mobil
V dnešnej dobe je dobré, keď máte stály prístup k svojim stránkam, nech ste kdekoľvek. Užívatelia, ktorí so sebou všade neťahajú notebook isto ocenia možnosť upravovať svoju stránku prostredníctvom mobilného telefónu alebo tabletu.
Práve vďaka aplikácií na Android a iOS máte možnosť starať sa o svoj web len za pomoci mobilu. Stačí vám len prístup na internet.
Editovanie starších príspevkov, pridávanie nových, nahrávanie fotiek a videa, či sledovanie aktuálnych štatistík návštevnosti. To všetko zvládnete v príjemnom, intuitívnom prostredí mobilnej aplikácie. Aplikácia vám dokonca oznámi, keď niekto komentoval váš príspevok, a tak môžete byť ku svojej komunite ešte bližšie.
Na mobile, či tablete samozrejme nedokážete úplne všetko, čo na počítači. Aj tak ale ide o dobrú náhradu v prípade, že nemáte k svojmu laptopu, či stolovému počítaču prístup.
-
Multimédiá
Prostredníctvom WordPressu môžete bez problémov vkladať na svoju stránku najrôznejšie multimediálne doplnky ako napríklad video, galériu, hudbu, google mapy, ale aj rôzne Office dokumenty a PDF súbory.
Obrázky sa do WordPressu vkladajú naozaj jednoducho. Zvládnete to behom pár minút a stačí vám na to len niekoľko klikov. Máte možnosť si nastaviť názov obrázku, alternatívny text ale aj zarovnanie, či veľkosť výsledného obrázka. Okrem toho exituje možnosť presmerovania na inú stránku po kliknutí na obrázok.
Videá môžete vkladať do svojich príspevkov buď priamo prostredníctvom WordPressu alebo cez externé webové stránky. Máte teda možnosť si vybrať, či vaše video vložíte iba na svoju stránku, alebo ho zverejníte na niektorý zo známych video portálov typu Youtube a na web pridáte prehrávač priamo z danej webovej stránky.
-
Heslovanie stránok
Ide o ďalšiu šikovnú funkciu, ktorým si vás tvorba web stránok vo WordPress získa. V prípade, že chcete celú stránku alebo aspoň jej časť sprístupniť len pre vybraných ľudí, odporúča sa siahnuť po možnosti zaheslovania stránok.
Existuje viacero možností zaheslovania stránky prostredníctvom rôznych modulov. Niektoré sú zložitejšie, iné jednoduchšie. Jedna z možností je sprístupniť stránku len pod jedným heslom a sprístupniť ju tak len pre ľudí, ktorí toto heslo poznajú. Druhá možnosť je zaviesť na stránke registráciu s tým, že len registrovaní užívatelia, ktorým prístup dovolíte, sa dostanú k obsahu stránky.
-
Triedenie obsahu
Aby ste vy ani vaši čitatelia nestratili v jednotlivých príspevkoch prehľad, je na mieste šikovná funkcia triedenia obsahu na vašej stránke. Najčastejšie sa na to používajú kategórie a štítky (tags). Vďaka nim dokážete rozdeliť svoje články do kategórií a to aj hierarchicky.
Štítky sú kľúčové slová, ktoré sú priradené ku každému vášmu príspevku. Plnia funkciu akejsi dodatočnej navigácie. Združujú články s podobným zameraním, ktoré majú rovnaké štítky a čitateľ sa tak ľahko dopátra k témam, ktoré ho zaujímajú. Samozrejme ich používanie nie je povinné, no odporúčajú sa pre zlepšenie prehľadnosti na webe.
Rubriky sú zas kategórie, do ktorých môžete váš príspevok zaradiť. Slúžia k triedeniu príspevkov a vytvárajú hierarchické štruktúry obsahu webu. V prípade, že nebudeme články zaradzovať do vhodných rubrík, budú sa automaticky ukladať ako nezaradené. To znamená, že až sa ich obsah nakopí, stránka sa môže ľahko stať menej prehľadnou a pre návštevníka bude náročnejšie dopátrať sa k starším príspevkom.
-
Nastavenie účtov a oprávnení
Časy, kedy sa WordPress využíval len pre malé osobné blogy sú dávno preč a v dnešnej dobe na ňom stojí množstvo serióznych webov. Na WordPresse sú založené aj veľké magazíny, ktoré sa neobídu bez redaktorov, ktorí pravidelne pridávajú články.
Tvorba web stránok vo WordPresse
Po nainštalovaní WordPressu máme k dispozícií len jeden účet – Administrátor. Je to náš účet, ktorým sa staráme o celý web. V základnom balíku WordPressu je však 5 rôznych druhov užívateľov, s ktorými môžeme pracovať. Sú to Administrátor, Šéfredaktor, Redaktor, Spolupracovník a Návštevník.
Administrátor – má takpovediac neobmedzenú moc nad stránkou. Môže svojvoľne meniť moduly, šablóny, editovať, pridávať a mazať články.
Šéfredaktor – má povolené starať sa o všetko, čo sa článkov a príspevkov týka. Môže pridávať nové a taktiež vymazávať staré.
Redaktor – má právo vytvárať články a kedykoľvek mazať svoje napísané texty.
Spolupracovník – môže vytvárať články. Tie však musia prejsť kontrolou šéfredaktora alebo admina. Svoje články môže mazať len pokým nie sú zverejnené.
Návštevník – môže len upravovať svoj osobný profil.
Samozrejme, nie každému budú vyhovovať tieto základné role. Niekto potrebuje nastaviť právomoci na mieru a práve na to sa dá použiť modul, ktorý vám umožní vytvoriť nové typy oprávnení ale aj upravovať existujúce.