WordPress pre začiatočníkov – stručne, jednoducho a zrozumiteľne
Aktualizované: 16. novembra 2021 • Publikované: 16. novembra 2021
Frissítve: 16. novembra 2021 • Közzétéve: 16. novembra 2021
V našej agentúre Web & go design tvoríme webové stránky výlučne založené na open source softvéri WordPress. Častokrát sa stáva, že aj po odovzdaní hotovej webovej stránky, sa aj naďalej staráme o nahrávanie nových podstránok, noviniek či integráciu nových funkcií. Máme však aj takých klientov, ktorí majú už o fungovaní systému WordPress nejaké poznatky a radi sa popasujú s ich spravovaním samostatne. Čo však robiť v prípade, ak chcete zmeniť len maličkosti, ako je napríklad úprava otváracích hodín? Ako postupovať, sa dozviete v našom novom článku.
1. Vstup do systému
Na prihlásenie do softvéru budete potrebovať dve veci: prístup na internet a prihlasovacie údaje. Tie obvykle dostanete od tvorcov webovej stránky a obsahujú klasicky prihlasovacie meno a heslo. Nevyhnutný je tiež konkrétny odkaz/adresa na webové stránky. Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať do administračného rozhrania WordPress je zadať za základnou adresou vašej webovej stránky koncovku /wp-admin alebo /wp-login.php
2. Plocha pre administrátorov tzv. Dashboard
Ak sa vám podarilo úspešne vstúpiť do systému, prakticky sa pred vami otvorí celkové administratívne rozhraní. Vľavo nájdete jednotlivé segmenty ako sú Nástenka, Články, Stránky a Multimédiá. Texty na opravu sa nachádzajú najčastejšie na jednotlivých podstránkach, preto stačí kliknúť na meno danej podstránky a okamžite môžete začať s úpravami.
3. Spravovanie stránok
V predvolenom nastavení vyzerá editor WordPress takto:
V samostatnom poli nájdeme názov stránky a pod ním obsah, ktorý vo veľkej miere pripomína klasický dokument v programe Word. Nadpisy, odseky, zvýraznenie, obrázky – môžete upravovať všetko, čo potrebujete. Stačí vyhľadať časti, ktoré potrebujete, vykonať opravy a napravo kliknúť na tlačidlo „Aktualizovať” (Publikovať).
4. Widgety alebo ďalšie možnosti úpravy obsahu
Vyskytujú sa tiež prípady, kedy sa texty nenachádzajú priamo v obsahovej časti stránky, ale nájdeme ich v dolnej časti, tzv. päte (footer). K tomuto účelu slúžia tzv. widgety, čo sú určité samostatné boxy/krabičky, v ktorých sa zobrazuje obsah rôzneho druhu. Existuje viacero typov, prostredníctvom nich môžete zobraziť jednoduché texty, otváraciu dobu, odkazy na podstránky. Textový widget vyzerá takto:
Prepíšte text, ktorý chcete opraviť a kliknite na tlačidlo „Uložiť”.
5. Čo nasleduje po prvých krokoch…
Uviedli sme si tie najjednoduchšie formy úprav webových stránok na platforme WordPress, ktorá však dokáže ponúknuť oveľa viac. Systém sa navyše dennodenne aktualizuje, zdokonaľuje, takže ten, kto sa v ňom chce orientovať, musí vynaložiť veľa času a energie na vstrebávanie nových poznatkov. Našťastie, už aj v našich končinách môžete absolvovať rôzne školenia na obsluhu WordPressu, len musíte počítať s cenami od 100 eur a vyššie za jeden deň kurzu.
Ak však na obdobné vzdelávanie nemáte čas, ani chuť, môžete sa obrátiť s dôverou na našu agentúru, a my sa už o vaše webové stránky radi postaráme.
TIP: Komplexný sprievodný manuál na obsluhu systému WordPress nájdete tu: https://wp.sk/wordpress-navod/