10 leggyakoribb tipográfiai hiba, amelyet grafikusok követnek el
Aktualizované: 2021. szeptember 23. • Publikované: 2021. szeptember 23.
Frissítve: 2021. szeptember 23. • Közzétéve: 2021. szeptember 23.
A feltörekvő grafikusok, még azok is, akik ezt a „mesterséget” csak hobbi szinten szeretnék folytatni, előbb -utóbb eljutnak a tipográfiához – a nyomtatott betűtípusok létrehozásának művészetéhez. Bár az alkotók hajlamosak figyelmen kívül hagyni a betűtípus fontosságát a véglegesítéskor, különös figyelmet kell fordítanunk rá, mivel ez jelentősen segítheti, vagy éppen ellenkezőleg, óriási mértékben károsíthatja munkánk eredményét. Mai cikkünkben közelebbről megvizsgáljuk, minden részletre kitérve azokat a hibákat, amelyek a végeredményben szemmel láthatóan megzavarhatják a vizuális koherenciát és gafikus látványterv esztétikai minőségét.
1. A szavak túl közel vannak egymáshoz
A sűrűn elhelyezett betűtípusok vagy sorközök automatikusan elriasztanak a további olvasástól. A szövegeknek szellősnek kell lenniük. Általában az a szabály, hogy az ideális sortávolság 3-4 ponttal nagyobb, mint maga a betűméret.
2. Betűtípusok szétnyújtása és deformálása
Ha olyannak szeretnél tűnni, mint egy teljes amatőr, aki grafikáit a Word Art programban készíti, nyújtsd szét a betűtípust olyan messzire, ameddig csak a látásod engedi … Azonban határozottan javasoljuk, hogy felejtsd el ezt a „technikát”, és keress inkabb egy olyan betűtípust, ahol nagyobb szóközök állnak a rendelkezésedre, illetve amelyek formailag szélesebben vannak kialakítva. Ezenkívül a mechanikus betűhúzás torzítja az egész grafikát, így egy nagy hangos NEM a betűhúzásra!
3. Túl sok betűtípus
Manapság „menő” a különböző betűtípusok használata, de ez a recesszióból származik, és nagyon tapasztalt grafikusra van szükség ahhoz, hogy képes legyen hangsúlyozni egy ilyen jellegű játékosságot a grafikában. A kevés tapasztalattal rednelkezők számára azt tanácsoljuk: válassz egy, legfeljebb 2-3 betűtípust, és azzal dolgozz. Ne kísérletezz túl sokféle mérettel, mivel az összhatés a végén kaotikus lehet. Mint mindenre, erre is érvényes az általános igazság – minél egyszerűbb, annál nagyszerűbb (és áttekinthetőbb).
4. Ez unalmaaaas!
A grafikában mindig szükséges megtalálni a megfelelő egyensúlyt a közt, ami szórakoztatónak tűnik, illetve a közt, ami felkelti a figyelmet az unalmasak között, amire mindenki felfigyel. Csak azért, mert valami egyszerű, nem jelenti azt, hogy nem kísérletezhetsz és játszhatsz a formákkal. Keresd meg az arany középutat, ahol semmi nincs szükségtelenül bonyolítva, ugyanakkor nem túl egyhangú sem.
5. Magányos lovas
Ügyelj rá, hogy a bekezdések végén ne hagyj árválkodni egy-egy különalló szót. Mindig próbáld úgy elhelyezni a szövegeket, hogy tömörek legyenek, és ne keletkezzenek szükségtelen vizuális „lyukak”.
6. Rosszul szervezett vizuális sorrend
Tegyük fel, hogy olyan plakátot tervezel, amely kiemeli a legfontosabb információkat: a fő tárgytól a részletekig. A grafika minden egyes elemének megvan a maga helye, mérete és sorrendje az összképen. Ha ezt felcseréled, káoszt eredményez, és előfordulhat, hogy a célközönség nem kapja meg azokat az információkat, amelyekre elsősorban összpontosítania kellett volna.
7. Olvashatatlan írás
Vannak olyan betűtípusok, amelyek nagyon jól néznek ki… divatos címekben. Amint azonban hosszú szövegállapotokra használod őket, szemeid ellenségeivé válnak. Olvashatatlanok és szó szerint irritálóak. Ha nem szeretné, hogy olvasóid nyúlvörös szeműek legyenek, kérünk kerüld őket. Nagyon szépen köszönjük!
8. Megfelelő betűtípus rossz helyen
Fontos, hogy maga a betűtípus érzelmeket közvetítsen, ami által meghatározza a teljes grafikus kép hangulatát. Mindig használd az alkalomnak megfelelő betűtípust, és hagyd, hogy valaki más, kívülálló, is értékelje a grafikát – így megkapod a szükséges visszajelzést objektív szempontból is. Olyan dolgokra figyelmeztethet, amelyeket esetleg első pillantásra nem vettél észre. A betűtípusnak mindig relevánsnak kell lennie a témához, ne válassz fejetlenül, hanem szövegérzékkel.
9. Írott nagybetűk
Ha úgy döntesz, hogy írott betűtípusokat használsz a grafikában, ne válassz nagybetűket, mivel egyik szöveg sem érthető, és ami a legfontosabb, olvasható sem. Az írott betűtípus nagyon kényes terület, és csak akkor használd, ha valóban esztétikailag gyönyörű és étlátható betűtípusod van.
10. Egyenletes szóközök a betűk között
Igazítsd a betűket egymás mellé úgy, hogy értelmes szavak jöjjenek létre, ne pedig véletlenszerűen elrendezett betűk összevisszasága. Egyrészt abszolút olvashatatlan, másrészt szakszerűtlen és rendkívül zavaró. Játssz a szóközökkel, hogy a szövegek zökkenőmentesen haladjanak, ne legyenek vizuális rések, és a betűk szépen elrendeződjenek egymás mellett.