Hogyan készítsünk sikeres céges blogot?
Aktualizované: 2022. június 1. • Publikované: 2016. március 16.
Frissítve: 2022. június 1. • Közzétéve: 2016. március 16.
A tartalommarketing (content marketing) lendületbe jött. Vonzereje egyenes arányban nő, azzal, ahogy az emberek (a Te ügyfeleid) a nap 24 órájában az online térben tartózkodnak. A közösségi hálózatokon élnek, így a tartalomgyártás a vállalatok marketingstratégiájának szerves részévé vált. Ma már elképzelhetetlen, hogy egy minőségi weboldallal rendelkező cégnek ne legyen saját céges blogja. A blogot arra használjuk, hogy „újjáélesztjük” a webhely statikus és gyakorlatilag változatlan tartalmát. Ez egy nagyszerű eszköz a figyelem felkeltésére. A többi értékesítéstámogató eszközhöz képest olcsó, van benne elég hely, hogy “kreatívan” megbolondulj és mutass valamit a céged kulisszái mögül.
A cégtulajdonosok leggyakoribb kérdése a következő: “Oké, egy vállalati blog nagyszerű, de mi a fenét töltsünk fel rá!? Nem tudom, miről írjak!” Kérjük, ilyen hozzáállással ne is hozz létre blogot. Az efféle megközelítés általában a blog olvasásakor is érezhető, ami aztán az első három fájdalmas cikk után tátogni kezd az ürességtől. Lépj kapcsolatba egy minőségi tartalomkezelővel és szövegíróval, akik tanácsot adnak a megfelelő tartalom beállításához, és közzétételi tervet is készítenek Neked.
Ha azonban úgy döntesz, hogy saját céged forrásaiból kezdesz blogolni, akkor ez a lehető legjobb variáció. Hiszen ki ismeri részletesebben a cégét, mint Te magad, vagy az alkalmazottaid? Nagyon hatékony, ha bevonod a csapatodat a blogírásba. Miért? Mert mindegyiknek más a látásmódja, más a pozíciója és így változatosságot és sokrétű tartalmat hozhatnak létre.
Mik egy sikeres céges blog jellemzői?
- Tartalma hiteles és őszinte – a személytelen cikkek karizma, szellemesség vagy emberi érintés nélkül nem lesznek nagyon olvasottak. Az emberek minden cikk mögött az író emberi arcát és véleményét keresik.
- Tartalma segít, tanácsot ad és oktat – céges blogodnak valami értékeset kell hoznia az olvasóknak: örömet, motivációt, oktatóanyagokat, tippeket vagy információkat, amelyek segítik és motiválják őket a fejlődésükben.
- Tartalma vírusként terjed és megosztható – ha cikkeid népszerűek és olvasottak, az emberek meg akarják majd osztani őket. Így ingyenesen biztosíthatod a hirdetését, és az olvasóid köre nagymértékben emelkedik majd.
- Tartalma rendszeresen frissül – egyetlen sikeres blog sem alszik. A titok, a cikkek megjelenésének rendszerességében rejlik. Az olvasók könnyen megszokják, és mindig az adott időpontban új bejegyzést várnak majd. Ez növeli a márkádhoz való hűséget is.
- Tartalma sokrétű, változatos, nem korlátozódik a cikkekre – nem csak írni kell. Fantasztikusan sok tartalommarketing eszköz áll rendelkezésre – e-könyvek, videók, infografikák, podcastok (hangfelvételek), prezentációk, webináriumok.
- Tartalma ötletes, új gondolatokat, véleményeket, nézeteket hoz – mindig próbálj új nézőpontot, látásmódot megragadni. Lapozz át egymással versengő blogokat, és rájössz, hogy biztosan másképp is el tudod kezelni a témát, mint a többiek. Ebben rejlik a vállalati blogírás eredetisége és stílusa.
Honnét szerezzek képeket?
Nem kell drága fotóbankokban vásárolnod, vannak olcsóbb és főleg kreatívabb módok is arra, hogy saját képeket készíts a blogba. Válassz a számos ingyenes webhely közül, ahol egyszerű eszközöket és képeket találsz az összes lehetséges témában:
Természetesen az infografikák is hozzátartoznak a képekhez. Például ihletet meríthetsz a pinteresten, ami csak úgy hemzseg tőlük. Még sablonokat is találsz ott, így nem kell az egész elrendezést (layout) kidolgozni. Ha félsz, mivel nem vagy grafikus, kattints az infogr.am oldalra, ahol könnyedén és egyszerűen elkészítheted saját infografikádat. A gif-ek használata is üdítő – mozgóképek, amelyek váratlanul feldobhatják a cikkedet. A legjobbakat a giphy.com oldalon találhatod, illetve, akár saját magad is elkészítheted. Itt azonban jól kell tudni bánni a kontextussal, hogy a szöveget jól össze lehessen kapcsolni a giff érzelmi töltésével, amelyek valójában a témára adott reakciók.
Hogyan vágjak bele?
Bármikor elkezdheted. Próbálj meg rövid cikkeket írni. Legalább az elején segít belejönni és edzeni a “blogíró” izmaidat. Kövesd a világos grafikai stílust. A szöveget mindig képekkel „tarkítsd”, hogy az olvasók „fellélegezhessenek”. Kedvelik. Ne felejtsd el félkövérrel megjelölni a fontosabb információkat vagy kifejezéseket, hagyj nagy szóközöket a bekezdések között, és használjon olvasható betűtípust, hogy az olvasók a lehető legkönnyebben eligazodjanak a blogon. Meghálálják rendszeres látogatottsággal és márkádhoz való hűséggel.
Ha tanácstalan vagy, ugyanakkor vonzó közzétételi tervet szeretnél kidolgozni céged blogjához vagy webhelyéhez, akkor felveheted velünk a kapcsolatot. Erről már tudunk egyet, s mást… 🙂