Mi mindennel kell tisztában lenned az e-shop indítása előtt?
Aktualizované: 2021. július 22. • Publikované: 2021. április 14.
Frissítve: 2021. július 22. • Közzétéve: 2021. április 14.
E-kereskedelem és Covid-19. A két legfontosabb jelenség, amelyet ma minden vállalkozónak figyelembe kell vennie, ha sikeresen akarja folytatni vállalkozását. Az e-boltok aranykorát éljük a világjárvány idején, az emberek online vásárolnak, és ez a tendencia csak fokozódik majd a továbbiakban. A jól működő, felhasználóbarát és jövedelmező online áruház kialakítása azonban olyan egyszerű feladat, mint az első hallásra tűnhet. A webáruház létrehozása csupán a kezdet… Mi mindenre kell gondolni az online áruház létrehozása előtt és működése során? Új cikkünkben erről olvashatsz.
1. Az e-bolt nem a siker vagy a profit varázsdoboza – szisztematikus és rendszeres munkát igényel
Ha úgy gondolod, hogy az e-kereskedelemben érvényes a következő képlet: alapítok egy e-boltot = meggazdagodom, vedd le nagyon gyorsan a rózsaszín szemüvegedet. Az e-bolt létrehozása csak a munka fele – azt „el is kell adni” és népszerűsíteni az Internet nevű online dzsungelben. Az e-bolt fontos részét képezik a közösségi oldalak is, amelyek az új vásárlók fontos lelőhelyei lehetnek. Ehhez azonban megalapozott online marketingre, időre és kitartásra van szükség. Tudnod kell alkalmazkodni a változó piachoz és annak követelményeihez, jól jön, ha van némi fogalmad PPC-hirdetésekről, a Google AdWords és a Facebook Business Manager működéséről. Az Instagramot, pedig fel is írhatod magadnak, int kötelező elemet…
Minden egyes e-shop esetében jól látható, hogy ki áll mögötte – attól függetlenül, hogy tulajdonosa és alapítója gondoskodik-e róla, vagy hagyja, csak úgy a „majd lesz valami” stílusban működjön. Kérjük az utóbbit NE! Az e-bolt csak eszközként és platformként szolgál az értékesítéshez. Csak rajtad múlik, hogy felfuttatod és aktívan tartod-e. Az e-bolt nem önmagát adja el, hanem jó propaganda teszi ezt vele. Az érem másik oldala: ha új ügyfelet sikerül szerezned, fel kell keltend az érdeklődését – nemcsak vizuálisan, olyan átlátható rendszerrel is, amely nem veszi el a kedvét a vásárlástól. Minden lépés összefüggően és problémamentesen kell működjön, hogy az emberek vásárolni tudjanak Tőled. Rendszeresen.
2. Mit és kinek fogunk eladni?
Az alapvető kérdés: mit akarsz eladni az embereknek? Ha házi készítésű termékekről van szó, akkor jelentős versenyelőnyben vagy – rajtad kívül ugyanis senki más rendelkezhet ugyan olyan áruval. Ha azonban olyan termékeket kínálsz, amelyeket a fogyasztók más kiskereskedőknél is megtalálhatnak, akkor még néhány ászt be kell vetned – jobb szolgáltatás, jobb árak, gyorsabb szállítás, ingyenes szállítás, bónuszok, kedvezmények – bármi, ami előnyt nyújt Neked a konkurenciával szemben.
Fontos tétel még a termékek logisztikája.
Például, ha az ún. dropshipping módszert szeretnéd kihasználni (olyan kereskedelmi módszer, amelyben a terméket közvetlenül a gyártótól szállítják a vevőhöz, és nem kell fizikailag saját tárolóhelyet biztosítani, ezáltal tudsz spórolni), szupergyors szállítással, alacsonyabb költségekkel büszkélkedhetsz majd, ugyanakkor nem tudod ellenőrzi a teljes szállítási folyamatot, ami esetleges problémák esetén komoly hátrányt jelenthet. Éppen ellenkezőleg, ha saját raktárral rendelkezel, az is óriási tétel és jelentős munkát igényel, raktározási rendszert és jelentős mennyiségű bürokráciát.
3. Hogyan fogjuk működtetni az e-boltunkat?
Az egyszeri vásárláshoz a következő feltételeknek kell teljesülniük: az árucikkeket fel kell tölteni az e-boltba, valakinek fel kell dolgoznia az áruk megrendelését, ellenőrizni kell, a fizetési tranzakciót (amennyiben nem utánvéttel történik), becsomagolni a megrendelt árut, felcímkézni és átadni a kézbesítőnek. Továbbá szükséges kiállítani a számlát, el kell távolítani az árut a raktárból, miközben megválaszoljuk a vevő minden kérdését az áru megrendelésével vagy szállításával kapcsolatban. És ezt a folyamatot minden egyes megrendelés esetében újra és újra abszolválnunk kell, ebből kifolyólag a rendszernek automatizáltnak és áttekinthetőnek kell lennie.
4. Jogszabályok és felelősség
Az e-bolt birtoklása számos jogszabály betartását is jelenti: a nyilvánvaló üzleti engedélyen (vállalkozói engedély, s.r.o.) kívül online áruházadnak a személyes adatok védelmére, sütikre is gondolnia kell, valamint a weboldalakon a panaszeljárást is fel kell tüntetni, illetve ÁVF és hivatalos elérhetőségeket a címmel együtt.
5. Amire senki sem tudja a választ: Mennyibe fog kerülni?
„Most feláldozom az 1000-2000 eurót, és amikor beindul a dolog, feljavítjuk.” Számát sem tudjuk már, hányszor hallottuk ezt a mondatot. Nem „feláldozunk” pénzt az e-boltra, hanem befektetjük. Mint az elején mondtuk, maga a webáruház csak egy eszköz, amelyen keresztül online értékesítünk. Ez nem költség, hanem egy olyan platform, amely, ha már az elején jól van felépítve, akkor hosszú évekig jelentős hasznot jelent a tulajdonosának.
A kezdeti szakasz az egyik leginkább alábecsült. Az örökös további „fejlesztések” és állandó kiigazítások, a meghibásodásokkal és az átláthatatlansággal kapcsolatos problémák végül kezdettől fogva többe kerülnek, mint egy megfelelő befektetés az elejétől fogva. Légy előrelátó!