Vállalkozásba kezdenél? Íme 10 marketing tipp, amit ismerni kell
Aktualizované: 2022. november 23. • Publikované: 2022. november 23.
Frissítve: 2022. november 23. • Közzétéve: 2022. november 23.
A vállalkozói lét tényleg nem mézesmadzag. Bár kezdetben mindenki azonnali bevételről, később pedig csillagászati nyereségről álmodik, a valóság az, hogy a folyamat sokkal bonyolultabb és lassabb. Különösen olyan esetekben, amikor szigorúan korlátozott pénzeszközökkel rendelkezünk az induláshoz. Másrészt viszont legalább arra kényszerít minket, hogy kreatívabb megoldásokat keressünk, és ez különösen igaz a marketing és a reklám területén. Ráadásul, ha olyan szakembereket találsz, akik értik a dolgukat, akkor még nagyon szűkös költségvetéssel is csodákra lehetsz képes. Olvass többet az eszközökről, amelyekkel jobban meghatározhatod a marketingstratégiádat, és összességében javíthatod vállalkozásodat.
Hogyan döntsünk az ideális marketingmixről? Hogyan osszuk be a korlátozott költségvetést? Hogyan elemezzük a versenyt? Milyen formátumokat és platformokat használjunk? Ezek mind olyan fontos kérdések, amelyeket minden startup vállalkozónak nemcsak megválaszolnia kell, hanem értelmes módon át is kell ültetnie a valóságba.
Az alábbi 10 marketing tipp segít a siker elérésében nemcsak a reklámozás terén, hanem a kezdeti bevételek megszerzésében is.
1. 1 évre szóló marketingstratégia elkészítése
A startupok egyik legnagyobb buktatója? Az alapos tervezés hiánya… Ha azt gondolod, hogy az üzleti és pénzügyi terv összeállításának semmi köze a marketinghez, akkor tévedsz. Végül is a bevételekre és kiadásokra vonatkozó célok kitűzésének magában kell foglalnia a tervezett reklám- és promóciós kiadásokat is. Próbáld meg egy év távlatából szemlélni a vállalkozásodat – mit kellene változtatni abban az évben? Hány látogatónak kell naponta meglátogatnia a webáruházadat? Milyen lesz a vásárlások sikerességi aránya? Ezt és még sok mást is pontosan meg kell határozni a tervben, hogy az eredmények nagyon könnyen és egyértelműen mérhetőek legyenek.
2. Találd meg a célcsoportodat
Sok induló vállalkozás elhanyagolja ezt a lépést – feleslegesnek tartják. Az ideális vásárló meghatározása azonban segít abban, hogy a reklámkommunikációt jobban a célközönséghez igazítsd. Végül is a megfelelő célcsoport csak akkor talál meg Téged, ha megérted az igényeiket, vágyaikat és életmódjukat. Minél jobban megismered őket, annál hatékonyabban tudod őket megszólítani.
3. Légy jelen online
Vonzó weboldal nélkül ma már nem lehet érvényesülni. Különösen az e-kereskedelem területén van szükség egy rendkívül funkcionális, gyors, felhasználóbarát, világos és intuitív webáruházra. Az emberek manapság minden információt mobiltelefonon keresnek, ezért webes jelenlétét megfelelően optimalizálni kell, hogy még kisebb kijelzőn is vonzónak, olvashatónak és professzionálisnak tűnjön.
4. Használd a közösségi hálózatokat
A weboldal az, ahol minden kezdődik, de ez csak egy szükséges alap az online létezésed felépítéséhez. Ha haladni akarsz a korral, progresszív akarsz lenni, és a közönséged folyamatos figyelmét akarod fenntartani, akkor többféle platformon kell aktívnak lenned. És vigyázz! Minden közösségi hálózat kissé eltérő megközelítést igényel – a Facebook már gyakorlatilag relikvia, a boomerek platformjának számít – az idősebb korosztály körében népszerű, a vállalkozók számára pedig kifizetődő a különböző FB-csoportokon belüli közösségépítés. Az Instagram, amely a fotók közösségi hálózataként indult, a TikTok meteorikus felemelkedésének köszönhetően kezd inkább a rövid videókra (reels) koncentrálni. A videó fontos szerepet fog játszani az elkövetkező években, és azoknak, akik relevánsak akarnak maradni, rá kell ugraniuk ezekre a tartalommarketing trendekre is. Ne feledd, hogy a közösségi média elsődleges célja nem az eladás (de az influencer marketing jelentősen segíthet ebben), hanem a potenciális ügyfelek figyelmének felkeltése, a szórakoztatás, a márkaépítés megerősítése és a márka pozicionálása a piacon. Ha ma nem dolgozol a közösségi hálózatokkal, akkor lényegében nem is létezel.
5. Minőségi tartalom létrehozása és közzététele
Könnyű leírni, nehezebb a gyakorlatban. Tudjuk, miről beszélünk… Cégünk blogját már évek óta fegyelmezetten vezetjük. Ez idő alatt annyi érdekes témát, tanácsot és útmutatót gyűjtöttünk össze, hogy akár napokig is olvashatnád egymás után. Tudjuk, mit csinálunk, és szeretjük átadni tudásunkat ügyfeleinknek és a szélesebb közönségnek. A minőségi tartalom létrehozása azonban időt vesz igénybe. Például csak rendszeres cikkeket írni egy blog számára, vagy podcastot vagy ilyen videókat készíteni a TikTok számára – ezek mind rendkívül termelésigényesek, ezért gondosan fontold meg, milyen tartalmat fogsz készíteni. És különösen azt, hogy rendelkezel-e megfelelő személyzeti kapacitással ahhoz, hogy a multimédiás tartalmak létrehozása rendszeres és ösztönző legyen a közönséged számára. Aki ma képes a közönség figyelmét magára vonzani és megtartani, az nyer (és elad).
6. Szerezz támogatást
Nem számít, milyen iparágban vagy jelen, mindig jó ötlet stratégiai partnerséget kialakítani a piac “nagy halaival”. Természetesen nem a versenytársakról beszélünk, hanem olyan kulcsszereplőkről, akik segíthetnek nekünk a tartalmunk megosztásában vagy a márkánk bemutatásában egy -egy adott eseményen. Egy erős márka támogatása mindig jól jön.
7. Hálózatépítés és előnyös partnerkapcsolatok kialakítása
Semmi sem jobb, mint személyes kapcsolatokat építeni. Időnként hasznos, ha különböző társasági eseményeken, konferenciákon vagy találkozókon megjelenünk az emberek között. A hálózatépítés és a más vállalkozókkal vagy személyiségekkel való tartalmas kapcsolatteremtés felbecsülhetetlen értékű kapcsolódásokat és lehetséges együttműködéseket eredményezhet a vállalkozásod számára a jövőben, amelyből mindkét fél hosszú távon profitálhat, illetve hasznot húzhat.
8. Használd a SEO eszközöket a fejlődéshez
A mai online korban alapvető eszköz a keresőoptimalizálás. Enélkül a weboldalad gyakorlatilag láthatatlan lesz, és nagyon nehéz lesz megtalálni. És ezt valószínűleg nem szeretnéd. Mérés nélkül szintén nem megy, ezért minden kezdő vállalkozónak érdemes a Google Analytics és a Search Console segítségével dolgoznia. Ezeket elsősorban a hatékonyság mérésére használják, és sok hasznos statisztikát találsz rajtuk, amelyek segítenek a forgalom és a webes jelenléted sikerét befolyásoló különböző tényezők javításában. Például megtudhatod, hogy a látogatók milyen platformról érkeztek az oldaladra, milyen kulcsszavakat adtak meg. A hatékonyan meghatározott kulcsszavak és a minőségi tartalom a titka annak, hogy honlapod jó helyezést érjen el a Google keresőmotor első helyein.
9. Vásárlói vélemények
A pozitív ajánlások, különösen a vállalkozás indulásakor, elengedhetetlenek a hűséges célközönség kialakításához. A vásárlói elégedettség feltérképezésekor azonban a negatív reakciókat is figyelembe kell vennie, mivel ezek egészen új szintre emelhetik vállalkozást (természetesen az építő jellegű véleményekről beszélünk). A vélemények a jó visszajelzések lényege, mivel képet mutatnak az vállalkozásodról, és nagy hatással lehetnek a jövőbeli vásárlóerőre. Minden eladás után érdemes felmérni az ügyfelek véleményét és elégedettségi szintjét. Ez ugyanis azt mutatja a számukra, hogy tényleg fontos Neked a véleményük.
10. Megbízhatóság és jó PR
Mindig tegyél meg mindent, hogy a lehető legjobb képet alakítsd ki a vállalatodról a nyilvánosság előtt. Viselkedj szakemberként, a saját területed specialistájaként. Ügyelj arra, hogy hitelesen mesélj, és olyan tartalmakat tegyél közzé, amelyek valódi autoritásnak számítanak a témádban. Termékeiddel vagy szolgáltatásaiddal maximális bizalmat kell ébresztened az emberekben. Ezek a tényezők nagy hatással vannak a vállalkozásod további pozitív fejlődésére.
Ahogy a mondás tartja – a legjobb reklám az, amit elégedett ügyfeleid tesznek érted, de nem szabad elhanyagolni az egyes tevékenységek összetett rendszerét, amelyek végső soron a végső jó benyomást alkotják. Ne félj megmutatni vállalkozásod teljes potenciálját, és még sok pénz nélkül is légy kreatív és bátor marketingstratégiád kialakításakor.
Ha pedig azt sem tudod, hol kezdd el, fordulj hozzánk bizalommal.