Hogyan válasszuk ki a megfelelő tárhelytípust weboldalunkhoz?
Aktualizované: 2022. május 18. • Publikované: 2022. május 18.
Frissítve: 2022. május 18. • Közzétéve: 2022. május 18.
A legegyszerűbb válasz természetesen az, hogy “Valami jót és olcsót…”, de ha jobban belegondolunk, ez gyakorlatilag lehetetlen. A szlovák piacot jelenleg szó szerint néhány eurós megoldások uralják, havi 5 és 25 euró között. Ugyanakkor felmerül a kérdés, mennyire felelnek meg ügyfeleid céljainak és általános igényeinek? A következő cikkben világos és érthető nyelven osztjuk meg veletek e téren szerzett, több mint 10 éves tapasztalatainkat.
Mi vagyunk a legjobbak és a legolcsóbbak – nem igaz?
Az elmúlt néhány évben számos webhelyet hoztunk létre, és végtelen számú tárhelyszolgáltatást teszteltünk. Tapasztalataink azonban azt mutatják, hogy minden nagyobb szolgáltatónál vannak hiányosságok, amelyek akkor derülnek ki, amikor elkezdődik a munka a weblapkészítés első fázisaiban. A tömeges online tárhelyszolgáltatások fő problémája a nagy mértékű versenypiac, amelyet az egyes vállalatok alacsony árakon próbálnak leküzdeni. Ilyen árszinten azonban nehéz (akár alapvető szintű) minőségi színvonalat garantálni…
Melyek a leggyakoribb problémák?
Tárhelytípusok
Kezdjük azzal, hogy az online világban egynél több alapvető tárhelytípus létezik. A legolcsóbb és legelterjedtebb forma az ún. megosztott tárhely (shared hosting), amit legtöbb szolgáltató kínál a hirdetéseiben. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy megosztod a szerverterületet más kliensekkel (több száz is lehet). Nyilvánvaló azonban, hogy az ilyen típusú hosting hatással van a sebességre, a biztonságra és az ügyfélszolgálatra. És inkább ne is beszéljünk a rejtett költségekről…
A népszerű WordPress platformra épülő weboldalnak köszönhetően egyre több cég kínál erre a rendszerre szabott előre fizetett szolgáltatásokat. A fenti elven működnek néhány extra funkcióval, amelyek megkönnyítik rendszeres frissítésüket és egyéb karbantartási munkájukat.
Ha eddig még nem kevertünk össze igazán, akkor azt is meg kell említeni, hogy eddig csak a legegyszerűbb tárhelytípusokról beszéltünk. Ellenkezőleg, a professzionális megoldások saját szerverrel, testreszabott szolgáltatásokkal és saját rendszergazdával működnek. Ha egyszerű összehasonlítást akarunk alkalmazni, akkor egy egyszerű tárhelybolt és a professzionális szolgáltatások között körülbelül akkora a különbség, mint a buszos közlekedés, és a saját sofőrrel történő limuzinos szállítás között.
Melyek a nagyobb tárhelyszolgáltatók legnagyobb hátrányai?
- Műszaki paraméterek és korlátozások
A legtöbb esetben a műszaki beállítások előre adottak, és nehezen vagy egyáltalán nem módosíthatók. Ez később problémákat okozhat webhelyed megfelelő működésének fenntartásában. - Biztonság
A webhelyek növekvő száma arányosan növeli a támadások kockázatát. Korábban előfordultak olyan esetek, amikor a hackerek közvetlenül megtámadták a teljes szolgáltatási szervert, több száz webhelyen kárt okozva ezzel. - Ügyfélszolgálat és segítség
A hagyományos nagy szolgáltatóknál a kliensnek általában mindent saját magának kell beállítania – a webtől az e-mailekig. Csak online chaten (ha valaki bejelentkezik) vagy ügyfélszolgálati telefonvonalon (ha tanácsot kap) kaphatsz segítséget. - Teljesítmény
Mindenki szeretne egy gyors weboldalt, de maga a sebesség megítélése nagyon szubjektív kérdés. Nem csak az számít, hogy mennyi ideig töltődik be az oldal, hanem figyelembe kell venni az egyes funkciók, elemek sebességét és nem utolsó sorban magának a weboldalnak az összeállítási sebességét is.
Mi a különbség a nagy, vállalati és kisebb cégek között?
Mindkettőnek megvannak a maga előnyei. A nagy cégek általában jól megtervezett online felületeket biztosítanak, és olcsók. Erősségük a méretükből fakad: sok ügyfél, sok webhely és sok alkalmazott. Ha azonban valami konkrét dologban segítségre lesz szükséged, nagy valószínűséggel minden alkalommal más személlyel fogsz beszélni, ami elnyújthatja a probléma megoldását.
A kisebb szolgáltatók általában olyan webfejlesztő cégek, amelyek saját ügyfeleiknek kínálnak tárhelyszolgáltatásokat. A legtöbb esetben a beállításokat is maga a cég végzi el az ügyfél egyéni kívánsága szerint. Különböző nehézségek esetén valószínűleg mindig ugyan ahhoz a személyhez fordulhatsz, ami sokkal kellemesebb és megbízhatóbb lesz, mint a fentebb említett esetben. Ráadásul biztos lehetsz benne, hogy nem kerül tárolásra a szerveren több ezer más kliens weboldala, így sokkal nagyobb biztonságba érezheted magad.
Tehát melyik szolgáltatót válasszam?
Nyomatékosan javasoljuk, hogy webhely létrehozása előtt NE fizess semmilyen szolgáltatásért. Először konzultálj egy olyan céggel, amely elegendő tapasztalattal rendelkezik webhelyek létrehozásában. Egy megfelelően működő weboldalhoz elengedhetetlen a jól bejáratott és minőségi tárhely, ugyanakkor ez is kerül valamibe, amit el kell fogadni. Azonban minden projekt más és más, ezért eltérő módon beállított szolgáltatásokra van szükség. Például, ha a helyi cserkészek úgy döntenek, hogy prezentációs weboldalat hoznak létre, valószínűleg elég lesz egy havi 5 eurós előfizetés, de ha nagyban kínálsz termékeket és szolgáltatásokat, és szeretnél némi profitot termelni, akkor javítanod kell weboldalad minőségén, illetve egy megfelelő e-shop kialakításába sokkal többet kell majd invesztálnod.