Mennyit invesztáljak a márkám marketingjébe?
Aktualizované: 2023. március 23. • Publikované: 2023. március 23.
Frissítve: 2023. március 23. • Közzétéve: 2023. március 23.
A világ legnagyobb márkái rengeteg pénzt költenek arra, hogy nevüket a globális piacokon kiépítsék. A marketing lényege, hogy termékedet vagy szolgáltatásodat a lehető legszélesebb közönséghez juttasd el, és lehetőleg úgy, hogy a befektetett pénz a vásárlásokban sokszorosan megtérüljön. De hogyan találhatod meg az optimális költségszintet és azt, hogy mennyi pénzt érdemes költened a céged marketingtevékenységére? Ezt vizsgáljuk meg közösen az új cikkünkben.
Tisztázzuk mindjárt az elején: a marketing nem egyenlő a reklámmal!
Web&Go blogunk rendszeres olvasói már tudják, hogy nem szeretjük üres szöveggyűjteményekkel bombázni őket. Itt azonban fontos leszögezni, hogy a marketing biztosan nem azt jelenti, hogy egy posztot kiteszünk a Facebookra, és diadalmasan 10 euróval azt „megnyomjuk”.
Mert a marketing minden egyes interakció az ügyfeleiddel, minden egyes élmény, ami a márkanevedet fémjelzi. Ide tartozik a hagyományos offline marketing (szórólapok, hirdetőtáblák, óriásplakátok, kiállítások, rendezvények, vásárok, point-of-sale reklám /POS/) és az online reklám (weboldal, tartalommarketing, közösségi média, keresőoptimalizálás (SEO), fizetett reklám (PPC) online PR és influencer marketing), de ide tartozik például a biztosított ügyfélszolgálat színvonala vagy az alkalmazottak véleménye a munkáltatójukról. Ez sokat elárulhat a márka által tanúsított magatartásról…
A fenti tényezők mindegyike közvetlenül vagy közvetve befolyásolja minden potenciális vásárló elemi döntését – a Te termékedet/szolgáltatásodat választják, vagy a versenytársak felé hajlanak? Ez a jól irányított marketing igazi lényege – a vásárlásra való ösztönzés és meggyőzés.
Költsek egyáltalán pénzt marketingre?
Sajnos a marketing és a reklámozás bármilyen formában még mindig a kisvállalkozások egyik legnagyobb mumusának számít. A mai napig általában nem képezi a tervezett üzleti költségvetések szilárd részét, ha egyáltalán képezi. Inkább gyakran háttérbe szorul, olyan stílusban, hogy – ha marad még valami aprónk, talán befektetjük reklámokba. A leggyakoribb okok, amiért a marketinget, mint tételt a vállalkozók következetesen figyelmen kívül hagyják, a következők:
- Nincs szükségünk több vevőre,
- ha az emberek elégedettek, majd elmondják egymásnak,
- a reklám soha nem vált be nekünk,
- túl drága.
A marketingnek kétségtelenül jelen kell lennie valamilyen formában minden professzionálisan vezetett vállalkozásban. Ha folyamatosan növekedni és maximalizálni szeretnéd a márkádban rejlő lehetőségeket, a marketingtevékenységekbe való befektetés egyszerűen elkerülhetetlen. Mármint, lehet, hogy elkerülöd, de kevés a valószínűsége annak, hogy a márkád ezt megúszhatja. Ha a marketinget jól csinálod, a költségeid idővel sokszorosan megtérülnek. Az így létrehozott többletérték egy része pedig hosszú távon felbecsülhetetlen értéket képvisel.
Oké, oké, már értem… Mennyit kell ” kicsengetnem”?
Természetesen rengeteg egymásnak ellentmondó tanácsot, oktatócikket és tippet fogsz találni a Google-on. De általánosságban elmondható, hogy az alapszámításnak az éves jövedelmeden kell alapulnia. A szegmensedtől és attól függően, hogy magánszemélyeknek vagy vállalkozásoknak árulod-e a termékeidet/szolgáltatásaidat, a javasolt mérőszám a teljes költségvetésed 5% és 20% között mozog.
A https://cmosurvey.org/results/ népszerű statisztikai platform legfrissebb adatai szerint a marketingköltségek az előrejelzések és a legújabb trendek alapján 2023-ban akár a teljes üzleti költségvetés 13,6%-át is kitehetik. Egy kisvállalkozás esetében, amelynek éves forgalma például 120 000 euró, ez 16 320 euró/év, azaz 1360 euró/hó.
Tanulj a legnagyobbaktól, avagy mennyit költ a Coca-Cola marketingre?
Talán szinte mindenki tudja. Még a világ legeldugottabb területein is. A sötét buborékos ital a frissítő megtestesítője és megamárka. Hogyan jutott el a márka a sikerig? Hiszen ez csak egy közönséges édes limonádé. Hát igen. És közel 4 milliárd dollár… Ennyit költ a cég évente marketingre. Lehet, hogy az 1990-es években indult, így jóval a konkurencia előtt jár, de eddig a bevételének 13-15%-át fordítja promóciós tevékenységekre.
Mi a sikerének titka? Mivel a vállalat a gyorsan forgó fogyasztási cikkek (FMCG) ágazatában tevékenykedik, ahol a leghatékonyabb marketingstratégia az állandó láthatóság, a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a vállalatnak folyamatosan elő kell tolnia termékeit, különben az eladások azonnal csökkenni kezdenek. A márkának számos konkurens limonádéval – Pepsi, Dr. Pepper és különböző más kólaízű termékekkel – is meg kell küzdenie, és nem csak ez – a cukros limonádék szegmensében számos más termék is versenyben van, tehát a mozgástér valóban széles.
A márkának folyamatosan ki kell tűnni, hogy erősen megkülönböztesse magát a versenytársaktól. A Coca-Cola egyébként is évente több új terméket vezet be, amelyeknek kezdetben nagyon erős marketing támogatásra van szükségük, különösen a bevezetéskor. Nem is beszélve a generációk között folyamatosan változó trendekről – egy márkának képesnek kell lennie arra, hogy reklámüzeneteit úgy alakítsa ki és célozza meg, hogy alapfilozófiáját a kiválasztott vásárlói csoportoknak közvetítse, és ehhez nagyon jól kell ismernie a piacát, és azt, hogy az emberek valójában mit akarnak, mire van szükségük és mire vágynak. A marketing egy soha véget nem érő alkímia, az aktuális trendek olvasásának képessége és a folyamatosan változó piaci feltételekhez való rugalmas alkalmazkodás lehetősége sok éven keresztül.
Hasznos tanácsok befejezésként
Azonban egy másik dolgot is fontos megértened – nincs olyan csodamódszer, amely a márkádat a csillagokig repíti. Minden vállalkozás, szolgáltatás vagy termék más és más, ezért a megfelelő stratégia megtalálása időt és pénzt igényel. Általában azt javasoljuk, hogy legalább 3 hónapig teszteljünk egy adott marketingtevékenységet, tudva, hogy a bevétel és a hatás valószínűleg nulla lesz. Ezt a fázist azonban elsősorban az adatgyűjtés és a későbbi elemzés miatt kell elkezdeni. Aki nagy (és irreális) ambíciókkal arra törekszik, hogy rövid idő alatt és minimális költségvetésből bombasztikus eredményeket érjen el, az csalódni fog. A jó, minőségi marketinghez idő, türelem és tapasztalat kell. Ezeket pedig csak minőségi teszteléssel, próbálkozásokkal és jól optimalizált költségvetéssel lehet megszerezni.