5 vecí, ktoré vás naučí Elon Musk o podnikaní
Aktualizované: 21. septembra 2017 • Publikované: 9. marca 2016
Frissítve: 21. septembra 2017 • Közzétéve: 9. marca 2016
Väčšina ľudí ho doteraz považuje za blázna. Aj keď sa zaradil medzi multimilionárov, spoločnosť ho nikdy neprestala častovať prívlastkami ako „divný“, „ten, čo chce ľudí vystreliť na Mars“ a podobne. Tí, čo ho milujú ho prezývajú „živý Iron Man.“ Elon Musk si prešiel extrémne tŕnistou cestou, aby svoje meno a značky, ktoré vytvoril, vyniesol na podnikateľské výslnie. Vybudoval biznis, ktorý nielenže generuje úctyhodné zisky, ale navyše sleduje aj vyššie ciele – šetrenie životného prostredia alebo novodobú víziu ľudstva vo vesmíre. Myslíte, že od človeka, ktorý chce vytvoriť život na Marse, sa nemôžete nič naučiť? To sa šeredne mýlite! Prinajmenšom vám ukáže, že snívať nikdy nie je zbytočné. A že svoje sny si dokážete splniť – aj keby mali byť o vystreľovaní rakiet do vesmíru alebo autách na elektrický pohon…
Photo credit © wikipedia.org
„Myslíte, že som šialený?“, toto je najobľúbenejšia Muskova otázka, keď sa s niekým baví o svojich podnikateľských plánoch. Niet sa čo čudovať. Jeho život je viac než neobvyklý a jeho biznis stratégie o to bláznivejšie. Elon Musk je americký vizionár, multimilionár, podnikateľ, svojský čudák, génius a vlastník troch výnosných a mimoriadne invenčných firiem: X Space (vesmírna spoločnosť vyrábajúca rakety, ktorej cieľom je kolonizácia Marsu), Tesla Motors (vyrába autá na elektrický pohon) a spoločnosti Solar City (vyrába solárne panely). Okrem toho je spoluzakladateľom známeho platobného systému Pay Pal a vo „voľnom“ čase sa venuje vedľajším činnostiam, ako je vývoj rýchlovlakov, čítanie komiksov alebo hľadanie nových invenčných nápadov na ďalšie rozširovanie svojho podnikateľského portfólia.
Jeho každodenný rytmus je prísne a spravodlivo rozdelený medzi jeho tri spoločnosti a rodinu. Je veľmi tvrdým a dôsledným šéfom, ktorý od zamestnancov vyžaduje dodržovanie deadlinov a maximálny výkon. Sám je nevyliečiteľným workoholikom a to isté vyžaduje od svojich spolupracovníkov. Záujmy jeho spoločností sú na prvom mieste. Jeho priam až agresívne časové plány sú občas nesplniteľné. Jeho zamestnanci hovoria, že je vždy pri nasadzovaní deadlinov až príliš optimistický. Faktom však je, že touto metódou dokáže vybičovať svoj tím na maximálny možný výkon, čím sa zdvojnásobuje produktivita práce. V čom vás Elon a jeho nezvyčajný spôsob leadershipu môže inšpirovať?
Photo credit © wikipedia.org
Ak máte víziu, vytvorte z nej realitu, nech vás to stojí čokoľvek
Ak chcete Elona doslova nas***ť, povedzte mu, že niečo nie je možné urobiť. Každý zamestnanec, ktorý mu túto vetu vmietol do tváre dostal okamžite padáka, ale predtým si musel pozrieť ako Elon vykonal jeho prácu, ktorú dotyčný považoval za „nemožnú“. Podľa Muska neexistuje nič, čo nie je možné uskutočniť. Je to súčasť jeho odvážnej podnikateľskej filozofie, ktorá ho doviedla na pozíciu multimilionára.
Elon bol v detstve i v škole často šikanovaný. Bolo to práve z dôvodu jeho čudných názorov a ambícií. Čítal všetko, čo mu prišlo pod ruku, niekedy až 10 hodín denne a nasával informácie, kde sa dalo. Neskôr, keď zakladal svoj prvý start up – Zip 2, spal len niekoľko hodín denne, aj to priamo v kancelárii pod stolom a neúnavne pracoval na zlepšení programových systémov. Všetko to, čo si v mladosti vysníval a opisoval známym, ktorí si neveriacky ťukali na čelo, uskutočnil. Je to obyčajný chalan, amatér, ktorý konštruuje lepšie rakety než NASA a vysiela ich do vesmíru. Potrebujete ešte väčší dôkaz toho, že všetko, čo si vysnívate a usilovne na tom pracujete, je nemožné? To sotva.
Nevzdávajte sa, nech to vyzerá akokoľvek katastrofálne
Elon mal zopárkrát fakt na mále. Obe jeho podnikateľské vlajkové lode – X Space i Tesla Motors sa ocitli na pokraji totálneho krachu, kedy Elonovi išlo doslova o milióny. Elon všetky svoje získané peniaze z predaja Pay Palu investoval do Tesla Motors. Výroba a vývoj elektrických áut sa neuveriteľne preťahovala a do toho sa nedarilo vypraviť prvú skonštruovanú raketu Falcon 1 do sféry. Neustále sa objavovali nové a nové konštrukčné problémy, predstavený prototyp elektrického Roadsteru bol kritikou rozprášený a navyše sa neúmerne zvyšovali náklady. Obe podniky Muska finančne vysávali. Navyše sa do toho pridali rodinné problémy a hroziaci rozvod.
Musk bol však neoblomný: „Dám do tých firiem posledný dolár. Aj keby sme sa mali presťahovať do suterénu, alebo ísť bývať k svokrovcom, aj tak to urobím.“ Musk sa nikdy nebál vsadiť všetok svoj majetok do podnikov. Nakoniec mu vždy táto stratégie priniesla finálny úspech. Obe spoločnosti sa pozviechali a sú stabilnejšie než kedykoľvek predtým. Musk je schopný fungovať v tom najkľudnejšom stave, aj keď sa okolo neho všetko sype, pretože verí sám v seba a svoju víziu. Neochvejne a ambiciózne kráča vpred tam, kde sa ostatní vzdávajú. Ak svojmu podniku veríte, nenechajte ho padnúť. Vložená energia a investície sa vám vždy vrátia, ak urobíte maximum pre dosiahnutie svojich vytýčených cieľov.
Photo credit © wikipedia.org
Makajte. Makajte. Makajte.
„Keby existoval spôsob, aby som nemusel jesť a mohol viac pracovať, nejedol by som. Keby som tak mohol prijímať do tela výživu, ale nemusel som si kvôli tomu sadať k stolu, bolo by to úžasné.“ Áno, až takto extrémny je Muskov zápal pre svoj biznis. Elon je známy tým, že ak ide o prácu, nepozná žiadne kompromisy. Voľné dni má len cez víkendy a cez týždeň, najmä, keď sa vypúšťajú rakety, lieta z jedného miesta na druhé svojím súkromným lietadlom a je nezastaviteľný. Tam, kde jeho zamestnanci odpadávajú únavou, on neúnavne dávkuje svoju nevyčerpateľnú energiu a motivuje svoj tím stále k lepším výsledkom. „Som extrémista a prekračovanie hraníc je to, čo moje podniky posúva neustále dopredu.“ Pravidlo je jednoduché: ak chcete dosiahnuť niečo výnimočné, musíte na tom výnimočne tvrdo „makať“.
Time management je kľúč k efektívnemu riadeniu
Pracuje viac než 100 hodín týždenne a dokáže paralelne riadiť tri podniky. Ako je to možné? Time management a ninja emailing. Elon je schopný vybaviť cez email takmer všetko: „V emailingu som trénovaný, je to jedna z mojich najrozvinutejších schopností,“ smeje sa. Spí 6 hodín denne a neustále pendľuje medzi kanceláriami a výrobnými halami s raketami a elektro autami. Dva dni v týždni sa venuje rozvoju a kontrole rakiet v Space X, streda a štvrtok patrí Tesla Motors a piatok sa venuje Solar City. Víkendy patria jeho piatim deťom. Premiestňuje sa súkromným tryskáčom a lieta každý deň. V rámci úspory času jedáva na schôdzach a pravidelne sa zúčastňuje výroby, pýta sa, kontroluje a často ho zastihnete priamo v hale pri rozprave s inžiniermi a konštruktérmi. Musk je neustále v pohybe a preto je aj kultúra jeho spoločnosti rýchla a hyperaktívna. Nerád stráca čas, nakoľko vie, že čas sú peniaze.