Náš Marek vám poradí šikovnú fintu, ako presmerovať váš web. A nebudete k tomu potrebovať ani programátora!
Aktualizované: 14. decembra 2017 • Publikované: 2. augusta 2017
Frissítve: 14. decembra 2017 • Közzétéve: 2. augusta 2017
Má pre vás vždy nejakú mazanú vychytávku. Tipy od Mareka majú jeden spoločný ukazovateľ: sú zdarma a vždy si ich môžete urobiť svojpomocne. Pri otváraní webových stránok ste sa už určite stretli s číslom 404 a s pripojenou hláškou o neexistujúcej stránke. Aj takáto podstránka je výsledkom tzv. presmerovania – procesu, v ktorom dáte jednotlivým webom alebo jeho podstránkam inú adresu, na ktorej sa budú zobrazovať. V dnešnom článku sa zameriame práve na problematiku správneho presmerovania webových stránok a pripojíme užitočný tip od Marečka.
Už vo svojom minulom článku o jednotlivých SEO technikách Marek predostrel pár šikovných trikov, ako vy samy, bez pomoci agentúry dokážete efektívne vytvárať a kontrolovať SEO procesy na svojej webovej stránke. Dnes zabŕdneme trochu do kódovania, ale nebojte sa, programátora rozhodne potrebovať nebudete! Naučíte sa kontrolovať klasické presmerovanie svojho webu alebo jeho podstránok.
Načo potrebujem presmerovanie webstránky?
Presmerovanie je proces zmeny vybranej url adresy na inú url adresu. Presmerovanie je nutné najmä v situáciách, kedy už máte svoju fungujúcu webstránku, ale rozhodnete sa z nejakých dôvodov zmeniť jej pôvodnú url adresu (napr. www.zamocnictvo.sk) na novú (napr. www.zamocnictvo-bratislava.sk). Alebo naopak musíte zrušiť niektorú z podstránok, aj v tomto prípade je nevyhnutné vykonať presmerovanie.
Krok presmerovania je dôležitý najmä preto, aby ste nestratili tzv. „SEO šťavu“. CMS systémy ako sú WordPress, Prestashop alebo iné, si presmerovania url adries stránok väčšinou nastavujú automaticky. Avšak pri webstránkach, ktoré dočasne vypínate (napr. produktové weby) alebo ich dokonca mažete, je lepšie nastaviť presmerovanie manuálne.
Ako skontrolovať presmerovanie na vlastnej stránke?
Nástrojov na kontrolu presmerovaní existuje veľa. Medzi tie najjednoduchšie patrí napríklad nástroj Redirect Checker. Po zadaní url adresy vám tento praktický program skontroluje presmerovanie a vypíše stavový kód presmerovania.
Tento nástroj je však pomerne obmedzený, nakoľko dokáže naraz skontrolovať iba jednu url adresu. K pochopeniu základného mechanizmu vám však bohato postačí…
My používame nástroj Screamingfrog, ktorý dokáže skontrolovať nespočetne veľa stránok naraz. Tento nástroj toho dokáže podstatne viac ako kontrolu presmerovaní, avšak rozoberieme si ho nabudúce.
Aké stavové kódy nám nástroj môže ukázať?
Nezmätkujte, stavové kódy síce znejú veľmi profesionálne, ale sú to len jednoduché čísielka, ktoré ukazujú účel daného presmerovania. Stačí, ak dokážete k danému kódu priradiť jeho zmysel. Oboznámme sa s najzákladnejšími:
301
Ukazuje tzv. trvalé presmerovanie webstránky. Vyhľadávač dostáva pri každom zadaní danej url stránky informáciu o trvalej zmene adresy. Celý SEO obsah sa presmerovaním webstránky prenesie tiež, takže web nestráca na svojej hodnote. Ak vám nástroj na kontrolu presmerovania ukáže uvedený statový kód 303, vedzte, že je webstránka v najlepšom poriadku.
302
Tento kód značí dočasné presmerovanie webstránky. Vyhľadávač (robot) je informovaný, že požadovaná url adresa je dočasne presmerovaná na nejaké iné miesto. Pri presmerovaní stavovým kódom 302 vyhľadávač novú stránku nezaindexuje. Pri opätovnom prehľadávaní vašej webstránky bude opäť hľadať pôvodnú url adresu.
404
Všetci tento kód poznáme. A nemáme ho zrovna v láske… 404 na vás vyhupne vždy, keď vyhľadávač požadovanú webstránku nenašiel. Pri tomto výsledku je taktiež nutné nastavenie presmerovania 301 na najbližšiu vhodnú stránku. Nikto totiž 404 zrovna v obľube nemá a zákazník, čo hľadá rýchle informácie môže odísť z vášho nenájdeného webu znechutený. Ak už 404 musíte na svojom webe mať, snažte sa ju urobiť aspoň kreatívnejšie, doplňte vtipnú hlášku alebo ju graficky spracujte.
200
Najčastejší stavový kód vôbec.V tomto prípade nejde o presmerovanie, ale o status, ktorý znamená, že požadovaná url adresa bola prijatá a je v poriadku. Ak vám nástroj ukáže uvedenú hodnotu, nemusíte sa ničoho obávať, všetko je OK.
Rada na záver
Marek má pre vás ešte záverečnú radu: „Pri presmerovaniach si dajte pozor, aby ich nebolo príliš veľa. To znamená, aby vybraná url adresa nebola presmerovaná niekoľkokrát. Načítanie stránky by sa totiž výrazne spomalilo a v ojedinelých prípadoch pri nespočetných presmerovaniach by vyhľadávač stránky ani nenačítal.“
Aj pri presmerovaní platí staré dobré: menej je niekedy viac!