Ako sa starať o údržbu našej WordPress webovej stránky?
Aktualizované: 20. januára 2021 • Publikované: 20. januára 2021
Frissítve: 20. januára 2021 • Közzétéve: 20. januára 2021
Počas našej činnosti sa stretávame s jedným dosť častým javom – vytvorí sa krásna, funkčná WordPress webová stránka, je nabitá dobrým obsahom, rýchla, má všetko čo má mať. Ale len na určitý čas. Väčšina majiteľov WordPress webu si myslí, že práca na ňom týmto skončila. S webovou stránkou sa ďalej vôbec nepracuje, je zanedbaná, nevykonávajú sa na nej žiadne kontroly, čo môže časom viesť k závažným problémom – spomaleniu, nefunkčnosti niektorých prvkov, zastaranému dizajnu až k tomu najhoršiemu – web prestane úplne fungovať. Je to ako s autom – keď sa o neho nestaráte, jeho stav sa rapídne zhoršuje. Pravidelnou údržbou sa tomu všetkému dá zabrániť.
Ktoré súčasti WordPress webových stránok je nutné udržiavať neustále aktualizované?
- Backup (zálohovanie)
- WordPress aktualizácie
- Šablóny
- Pluginy
Backup: záchrana webovej stránky
Pravidelné zálohovanie je dôležité hneď z niekoľkých dôvodov – jednak, keď sa počas procesu aktualizácie zmýlime a vyskytnú sa problémy na webových stránkach, alebo keď v dôsledku výskytu vírusu na celej stránke môžeme uloženú verziu obnoviť niekoľkými kliknutiami. Takto usporíme nielen veľa času, ale aj peňazí.
Existuje niekoľko rôznych spôsobov záchrany – tou najjednoduchšou je skontrolovať si u poskytovateľa hostingu, či vaše predplatné obsahuje uvedenú službu a či je aktívna. Niektorí poskytovatelia službu pravidelného zálohovania poskytujú v cene, u iných si ju musíte priplatiť alebo nastaviť samostatne. Bohužiaľ, stretli sme sa už aj s prípadom, kedy nebola webová stránka zálohovaná nikde a klient o ňu kompletne prišiel.
WordPress aktualizácie
Vývojový proces platformy WordPress nikdy neprestáva, preto sa neustále objavujú nové a nové aktualizácie. Novšie verzie zvyčajne obsahujú bezpečnostné aktualizácie, prípadne nové alebo vylepšené funkcie.
Pluginy: najčastejší zdroj problémov
Rozšírenia (pluginy) sú špeciálne samostatné programy, ktoré vykonávajú určitú funkciu. Môže to byť galéria, kontaktný formulár alebo rôzne moduly zabezpečenia. Oficiálna stránka WordPressu v súčasnosti obsahuje 58 247 rôznych modulov, navyše mnoho spoločností ponúka rôzne vlastnoručne vyvinuté moduly, často s ročnou licenciou. Priemerná webová stránka môže obsahovať až 40 pluginov, takže je obzvlášť dôležité mať na pamäti, či sú kompatibilné so šablónou alebo základným systémom.
Šablóny (témy)
Novým modulom a systémom je často potrebné prispôsobiť aj samotnú šablónu. Pri aktualizáciách je dôležité, aby bola novšia verzia v súlade s ostatnými komponentmi.
Údržba webových stránok: platiť alebo neplatiť?
Ak vašu webovú stránku dobre poznáte a ste zbehlí v práci so systémom WordPress, niektoré drobnejšie úkony v súvislosti s údržbou by ste mali zvládnuť aj sami. Každopádne, v niektorých prípadoch skutočne nestačí len kliknúť na tlačidlo aktualizácie.
Zo skúseností môžeme povedať, že mnoho podnikateľov nemá čas na prácu takéhoto druhu, nakoľko sa musia starať o dôležitejšie veci v súvislosti s chodom svojej spoločnosti. Preto je efektívnejšie zveriť starostlivosť o webovú stránku externým špecialistom, čo je obojstranne výhodná spolupráca.
Naša spoločnosť ponúka svojim zákazníkom rôzne balíky údržby, ktoré okrem aktualizácií obsahujú aj prémiové licencie, mesačné výpisy a ďalšie služby pre lepšiu a bezpečnejšiu prevádzku.