Funguje váš web dobre? Otestujte si ho zdarma!
Aktualizované: 14. decembra 2020 • Publikované: 17. januára 2018
Frissítve: 14. decembra 2020 • Közzétéve: 17. januára 2018
Prečo potrebujete testovanie webstránky?
Každá firma potrebuje dobre fungujúcu webstránku, ktorá je doladená aj po technickej stránke. Popri kvalitnom obsahu je dôležité, aby webstránka poskytovala nielen potrebné informácie, ale aj rýchlo fungovala, bez zbytočných chýb. V mnohých prípadoch sa však stáva to, že starostlivosť o web a jeho pravidelná aktualizácia sa zanedbáva. To môže mať v okrajových prípadoch za následok, že sa webstránka jednoducho zastaví. Našťastie, už dnes nájdeme veľké množstvo programov, prostredníctvom ktorých môžeme ľahko testovať výkonnosť firemných webstránok. V našom novom článku vám predstavíme tie najobľúbenejšie online nástroje, ktoré sú navyše zdarma.
1. PageSpeed Insights
Test, ktorý vyvinul samotný tím Googlu. Stačí zapísať meno vašej domény a v priebehu niekoľkých sekúnd sa objavia výsledky vášho testovania. 100-bodový systém platí nielen na testovanie na PC, ale taktiež na mobilné prístroje. Pri každom výsledku Google vykazuje aj jednotlivé chyby webstránky, ku ktorým proaktívne ponúka riešenia na ich opravu. Ideálne bodové rozpätie pri tomto teste je 90-90 bodov. V prípade, ak vám vyjdú nižšie čísla, oplatí sa s danou webstránkou radšej obrátiť na odborníka a požadovať jej úpravu.
2. GTMetrix.com
Veľmi precízny test so širokým spektrom možností. Podobne ako v predošlom testovacom nástroji, aj tu stačí zapísať názov vašej domény. Výsledky testu vyzerajú nasledovne:
Page Details – ukazuje veľkosť a rýchlosť otvárania webstránky. Problém môže nastať vtedy, ak je doba otvárania webu dlhšia ako 3 sekundy. Veľkosť webu je relatívna, ale je žiadúce ostať v rozpätí 1-3MB.
PageSpeed Score – v tomto teste systém skúma parametre, ktoré ovplyvňujú rýchlosť webstránky.
YSlow Score – test, ktorý sa realizuje na základe pravidiel vyhľadávača Yahoo.
Výsledky posledných dvoch testov sa objavujú v percentuálnom zobrazení + jednotlivé písmená (A, B, C) označujú výkonnosť webstránky. V ideálnom prípade vaša webstránka môže dostať viac než 90% spolu s písmenom “A”. Horšie výsledky by pre vás aj v tomto prípade mali byť dostatočným upozornením na vylepšenie výkonnosti vašej webstránky.
3. Pingdom
Veľmi obľúbený nástroj, kde si okrem domény môžete zvoliť, z ktorej krajiny má testovanie prebiehať (odporúčame vybrať krajinu najbližšie k nám, t.j. Švédsko).
Po prebehnutí testu sa ukáže nasledovné zhrnutie výsledkov:
Naľavo vidíme obrázok našej webstránky, ktorý vyhotovil testovací server. V normálnom prípade by ste tu mali vidieť presne to, čo vidíte aj na obrazovke svojho počítača.
Performance grade – podobne ako u vyššie spomenutých nástrojov, aj tu môžete dosiahnuť maximálne 100-bodové hodnotenie. Za dobré “skóre” sa považuje hladina okolo 90 bodov.
Load time – čas, ktorý webstránka potrebuje na otvorenie. Oplatí sa porovnať získané parametre s výsledkami z GTMetrixu.
Faster than – signalizuje, aká rýchla je naša webstránka v porovnaní s ostatnými testovanými webmi. Čím pozitívnejšie výsledky dosiahnete, tým lepšie pre váš web.
Page size – veľkosť webstránky. Ideálna miera je do 1-3MB.
Requests – počet procesov, ktoré prebehnú medzi vyhľadávačom a serverom. Samozrejme, čím je ich menej, tým rýchlejšie pracuje vaša webstránka.
Tested from – miesto výkonu testovania.
Pod tabuľkou z testovania nájdete tiež detailný popis všetkých výsledkov.
Zhrnutie
Uvedené online nástroje na testovanie webstránok môžete využívať zdarma. Pochopiteľne, žiadny z týchto testov nie je dokonalý, ale z výsledkov dokáže aj laik ľahko zistiť, v ktorých miestach má webstránka slabiny a potrebuje doladiť. Zdôrazňujeme, že technické problémy webstránky je nutné opraviť, nakoľko pomalý web s viditeľnými chybami má negatívny vplyv na návštevnosť. Touto témou sa bližšie zaoberáme v našej SEO sekcii ktorý nájdete na: https://webandgo.sk/tag/seo
Máte záujem o detailnú analýzu vašej webstránky?
Prípravíme kompletnú analýzu, navrhneme riešenia a zapracujeme.