Prečo sme po sviatkoch vždy tak trochu smutní?
Aktualizované: 17. apríla 2019 • Publikované: 17. apríla 2019
Frissítve: 17. apríla 2019 • Közzétéve: 17. apríla 2019
Pretože skončilo voľno, prečo iné? Pomyslíte si. Ale po sviatkoch nás vždy prepadne akási nedefinovateľná únava, vyčerpanie či dokonca istá letargia. Takéto pocity sú však úplne normálne. V našom dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa vyhnúť „depkám“ po prichádzajúcich veľkonočných sviatkoch.
Spoločenský život
Veľká noc – to sú šibači, plno smiechu, návštevy príbuzných, kopec dobrého jedla, párty a dobré rozhovory pri bohato prestretom stole. Sme obklopení ľuďmi, ktorých máme radi a trávime s nimi čas. Po sviatkoch sa však vrátime k zdanlivému stereotypu a tváram, ktoré obvykle vídame v práci a v supermarkete pri nákupoch. To môže byť mierne frustrujúce.
Rodina
Počas sviatkov trávime najviac času so svojimi najbližšími. Tento čas si vážia najmä tí, ktorí pracujú ďaleko v zahraničí, alebo žijú v inej krajine. Počas sviatkov je každá minúta drahá, preto sme po ich skončení zarmútení a naši milovaní nám chýbajú.
Spomienky
Nostalgia prepadá po Veľkej noci asi každého. Veď kto by si nespomenul na divoké oblievačky dievčat vedrom vody, či nebodaj hádzanie do vane? Situácie, na ktoré nikdy nezabudnete vo vás vyvolávajú niekedy úsmev, inokedy smútok z toho, že už nič podobné nezažijete.
Cestovanie
Sviatky sú vždy spojené s cestovaním. Vraciame sa do svojich rodísk, aby sme strávili čas s rodinou a niekedy veru prekonávame obrovské vzdialenosti, ktoré človeka prirodzene vyčerpajú. Preto sa nečudujte, keď budete pociťovať únavu aj niekoľko dní po vašom návrate domov.
Práca
Nedá sa svietiť – do práce sa musíme vrátiť všetci. Samozrejme, počas dovolenky sa nám nahromadí práca, čo nás môže stresovať a nemotivuje nás, aby sme sa do svojho zamestnania bohvieako tešili.
Spytovanie svedomia z prejedania
Každý z nás to pozná. Po sviatkoch sa vždy bojíme postaviť na váhu, lebo v kútiku duše cítime, že sa ručička pohne vždy tým nesprávnym smerom – nahor. To nás, samozrejme, znechucuje a po sviatkoch cítime vinu za to, že sme sa zase pažravo prejedali a pribrali sme.
Ak máte skúsenosti s vyššie uvedenými pocitmi smútku po Veľkej noci či po iných sviatkoch, prečítajte si naše stručné odporúčania, ako po-sviatočným depresiám vyhnúť:
- Uchovajte si v mysli len krásne momenty zo sviatkov, ale nebuďte zbytočne sentimentálny.
- Choďte sa zabaviť do spoločnosti – môže to byť aj návšteva kina, divadla, len netŕpnite na jednom mieste. Život ide ďalej!
- Aktivizujte svoje telo – začnite sa hýbať. Behajte, choďte na prechádzku, aby vás prešli chmúry.
- Udržujte a starajte sa o svoje vzťahy – stretávajte sa s priateľmi i s rodinou. Ak sa nekoná žiadny sviatok, to ešte neznamená, že spolu nemôžete zájsť na večeru alebo na kávu.
- Dbajte o svoje zdravie! Doprajte si chutné a zdravé jedlo a dostatok odpočinku. Zapojte aj psycho hygienu, zdravie nie je len o vašom organizme, ale aj duševnej rovnováhe.
Sviatky sú vždy príjemným odbočením z nášho každodenného stereotypu. Zaváňajú dobrodružstvom a spoločnými zážitkami. Nemali by ste sa na ne však príliš upínať, veď sviatok sa dá urobiť takmer z každého dňa. Záleží len na vašom uhle pohľadu… a ten by mal byť v každom prípade len optimistický!