Viac tekutín, väčšia produktivita: ako vám voda môže pomôcť k lepším výkonom v práci
Aktualizované: 21. decembra 2017 • Publikované: 23. novembra 2016
Frissítve: 21. decembra 2017 • Közzétéve: 23. novembra 2016
Každý z nás občas zažíva dni, kedy sa cítime “pod psa”. Máme problémy s koncentráciou, sme unavení, po obede regulérne zaspávame a trpíme nedostatkom energie. Takéto stavy nám, samozrejme, komplikujú pracovný deň, nakoľko si to odnáša najmä naša produktivita. Väčšina z nás okamžite siaha po najobľúbenejšom nástroji prvej pomoci – milovanom kofeíne. Opak je však pravdou. Káva a kofeín organizmus odvodňujú. Aj keď vás na chvíľu môžu energeticky nakopnúť, za pár hodín sa vaša únava len zdvojnásobí.
Existuje vôbec nejaký recept ako doplniť svoju energiu v práci, bez toho, aby sme poškodzovali svoje zdravie? Odpoveď vás možno prekvapí, ale obyčajná voda je riešením na problémy spojené s únavou a nízkou produktivitou v práci. S najväčšou pravdepodobnosťou totiž trpíte dehydratáciou organizmu. Akonáhle vaše telo nemá dostatok tekutín, krv sa začína zahusťovať, čo sťažuje prácu vášho srdca. To musí s väčšou námahou pumpovať krv, čo spôsobuje únavové stavy. Ďalšie príznaky dehydratácie organizmu: sucho v ústach, bolesti hlavy, zápcha, nepríjemný dych a svalové kŕče.
Ako dehydratácia ovplyvňuje produktivitu
Uvedené symptómy vám výrazne sťažujú schopnosť koncentrácie na prácu, čo môže spôsobovať zhoršené podmienky na dokončenie akéhokoľvek pracovného úkonu. Reagujete pomaly a horšie chápete súvislosti. Tieto zdanlivo “malé” problémy nemusia byť nebezpečné pre prácu v kancelárii, no pre pracovníkov v oblasti strojovej a manuálnej výroby môžu byť osudové. Dehydratácia zvyšuje pravdepodobnosť pracovného úrazu. Ak úroveň vašej dehydratácie dosiahne 3% alebo viac percent, vaše kognitívne schopnosti sú rovnajú schopnostiam človeka, ktorý si dal pohárik vína. Starať sa o dostatočný prísun vody počas pracovnej činnosti by malo byť v záujme každého zamestnávateľa i zamestnanca.
Fľaša s vodou vždy na dosah ruky
Ako si zabezpečiť pravidelný pitný režim? Naplňte aspoň pol litrovú fľašku vodou a majte ju vždy po ruke. Jednoduché ako facka. Žiadna veda. Namiesto toho, aby ste si opakovane kupovali PET fľašky a škodili tým životnému prostrediu, vyberte si peknú dizajnovú fľašku, z ktorej bude radosť piť.
Ak vás chuť vody “nudí”, môžete si do nej pridať pár kvapiek citrónovej štavy (bacha, nie z umelehmotnej, ale zo skutočného rozkrojeného citróna). Denne by ste mali vypiť aspoň 2 litre tekutín. Do toho sa počítajú aj čaj, polievky, ovocie a zelenina obsahujúca dostatočné množstvo vody. Vedeli ste, že napríklad zelená uhorka obsahuje až 95,3% vody? Melón je tiež vďačné ovocie, ukrýva až 91,5% vody. Špenát, grapefruit, paradajky, mrkva a zelený melón sú tiež vynikajúcou voľbou.
Zatočte so smädom
Zákerné na dehydratácii je to, že nikdy nezbadáte, že ňou už trpíte. Preto je vždy lepšie jej predchádzať. Ťažko sa totiž “dobieha”. Ešte predtým, než by sa objavili niektoré z vyššie spomínaných symptómov, naplňte si radšej fľašku vodou a nečakajte, kým na vás doľahnú únava alebo bolesti hlavy. Ak je to nutné, môžete si na mobilnom telefóne nastaviť pravidelný “pripomínač”, ktorý vás upozorní, že sa máte napiť. Nikdy nepite veľké množstvo vody naraz, vaše obličky sa vám poďakujú. Menej, ale pravidelne. Uvidíte, že i táto zdanlivá “maličkosť” pozitívne ovplyvní nielen vaše výkony počas pracovného dňa, ale celú vašu náladu a psychickú pohodu.