Náš Tibor radí: Weby, ktoré by mal poznať každý grafik
Aktualizované: 18. decembra 2017 • Publikované: 13. decembra 2017
Frissítve: 18. decembra 2017 • Közzétéve: 13. decembra 2017
Aj vám sa nahrnulo pred Vianocami toľko práce, že by ste ju mohli s kľudným svedomím zhrabovať snežným pluhom? My nevieme kde nám hlava stojí, no náš Tibor si dal pauzičku a spísal pre začínajúcich grafikov mini článok. Povie vám v ňom o užitočných weboch, ktoré by ste určite pri svojej kreatívnej práci nemali prehliadnuť.
1. Farby
Základom každej dobrej grafiky sú farby. Samozrejme, dobré logo by malo fungovať aj v čiernobielej variante, ale žiadny propagačný print alebo online web sa bez citlivo vybranej farebnej palety nezaobíde. Farby ovplyvňujú primárnu percepciu užívateľa a majú významnú funkciu v interakcii so zhotovenou grafikou.
Na webstránke colorhunt.co na teba čakajú pestrofarebné šablónky s vopred generovanými farbami, z ktorých si môžeš zostaviť svoju „indivindi“ paletu.
Zatoč si kolieskom! Jednoduchá a hravá forma výberu jednotlivých farbičiek a ich odtieňov od Adobe. Prostredníctvom šikovného vyhľadávača si môžeš voliť tematicky príbuzné farby a zároveň si ich okamžite stiahnuť.
2. Ikony
Bez ikoniek ani na krok! Krásne nám predeľujú dlhočizné texty, dodávajú grafike potrebnú štruktúru a poriadok. Kde však brať stále nové ikony a symboly? Buď si ich vytvoríš sám, alebo môžeš nabrať inšpiráciu na webe www.material.io Nájdeš tu stovky ikoniek, ktoré si môžeš stiahnuť v .png (rastrovom) formáte alebo v .svg vektoroch.
3. Obrázky
Zohnať kvalitné fotografie dnes už nie je žiadny problém. Dávaj si však pozor na autorské práva a využívaj obrázky z free fotobánk, kde nájdeš kvalitné snímky vhodné aj na zložitejšie grafickejšie práce. Najznámejšie sú: Pixabay a Pexels.
Ak potrebuješ fotografie na veľký formát, neboj sa investovať do obrázkov z profesionálnych fotobánk Shutterstock a iStock, ktoré ponúkajú nepreberné množstvo rôznych tém a motívov.
4. Typografia a písmo
Každý grafik vie, že voľba vhodnej typografie je nosnou esenciou každej dobre vyzerajúcej grafiky. Nevhodný typ písma dokáže zruinovať celý vizuál, preto vyberaj obozretne a riaď sa heslom: nekomplikuj, zjednodušuj! Ak potrebuješ nejaké fonty, ktoré sa budú dobre vynímať online, zabrús na Google Fonts kde ich webmasteri aj ochotne zapustia do kódu. Na Dafont nájdeš veľmi dobre zorganizovaný typografický chaos, kde môžeš vyberať podľa tém a všetky fonty sú zdarma. Webstránka myfonts.com obsahuje znamenité typografické kúsky, za ktoré si ale musíš priplatiť.
5. Inšpirácia
Každému grafikovi občas dojde kreatívny „benzín“ a potrebuje nabrať nové impulzy. Na to ti skvelo poslúži platforma Behance, ktorá pracuje s veľmi inteligentným algoritmom. Vyhľadáva ti len čerstvučké a najlepšie práce, navyše si ich môžeš filtrovať podľa rôznych kategórií a veselo nasávať nové kreatívne sily…