Digitalizácia ručnej kresby
Aktualizované: 25. júna 2020 • Publikované: 25. júna 2020
Frissítve: 25. júna 2020 • Közzétéve: 25. júna 2020
Počas grafického navrhovania nastanú okamihy, kedy je potrebné použiť starú dobrú tradičnú techniku – kreslenie rukou. A následne kresbu preniesť do elektronickej formy, tzv. ju digitalizovať. Toto je veľmi užitočná technika použiteľná hneď v niekoľkých oblastiach. Spísali sme pre vás niekoľko bodov, v ktorých sa dozviete, ako sa ručná kresba prenáša do elektronickej podoby.
Kde všade je možné použiť digitalizáciu kresby?
Vo väčšine prípadov je táto technika veľmi obľúbená pri tvorbe loga. Umožňuje rýchlo a efektívne načrtnúť nápady na papier, meniť ich, upravovať, až kým nedospejeme k finálnej podobe. Kreslenie je prirodzenou aktivitou už od útleho detstva, preto je vždy jednoduchšie a kreatívnejšie, ak si prvotné návrhy kreslíme rukou, namiesto toho, aby sme ich zložito vnášali priamo do nejakého grafického programu. Samozrejme, ručná kresba sa využíva aj pri navrhovaní rôznych postáv, charakterov alebo ilustrácií.
Čo všetko budeme potrebovať, aby sme našu kresbu mohli kvalitne digitalizovať?
Ako prvý krok potrebujeme výkresy (dizajn loga, znak, ilustráciu), ktoré chceme digitalizovať.
Dnes už každý vlastní smartfón s dobrým fotoaparátom, ktorým môžete svoju skicu vyfotiť a rovno ju poslať na svoj e-mail. Ďalšou možnosťou je kresbu oskenovať – takto dostaneme asi najlepšiu možnú kvalitu bez zbytočných deformácií.
A teraz už môžeme začať naplno pracovať na digitalizácii našej práce.
Od loga až k animáciám
Pre prácu s minimalistickým dizajnom loga je najlepší nejaký vektorový grafický program. V závislosti od zložitosti daného návrhu môžeme náčrt preniesť do digitálnej kresby niekoľkými spôsobmi – najvhodnejšie na prácu je pero (Pen Tool), kterým môžeme vytvárať rôzne krivky a čiary bez obmedzenia.
Predpokladajme, že chcete digitalizovať a vyfarbiť určitý tvar alebo animáciu – pre tento účel je najvhodnejší program pre rastrovú grafiku. V prípade zložitejších útvarov môžete prekresliť dané tvary voľnou rukou pomocou štetca (Brush Tool), výhodné je pritom použiť profesionálny kreatívny tablet, nakoľko tieto zariadenia majú k dispozícii aj pero, ktorým môžete pracovať prirodzenejšie než myšou, presne tak, akoby ste v rukách držali klasickú obyčajnú ceruzku.
Výhodou elektronických pier je, že sú citlivé na tlak, tj. ak sa pero jemne dotkne obrazovky, môžete nakresliť veľmi tenkú čiaru. Ak naše ťahy nie sú práve najkrajšie a symetrické, pomôže nám s tým šikovný program (Smoothing), ktorý stačí zapnúť a krivé čiary sú v okamihu preč. Pokiaľ ide o vyfarbovanie a tieňovanie, digitálny skicár je v tomto smere veľmi dobrou voľbou – vďaka vysokej citlivosti pera môžete vytvárať skutočne jemné a efektné prechody medzi jednotlivými farebnými plochami.
Tip od nášho grafika Tibiho
„Ak by som mal odporučiť zariadenie, ktoré mi najviac pomáha pri mojej práci, tak to bude jednoznačne profesionálny kreatívny tablet Wacom Cintiq, nakoľko veľmi často začínam svoje návrhy ručným skicovaním a toto šikovné zariadenie mi vždy pomôže slobodne prenášať kresby do digitálnej podoby.“