Toto sa stane, keď zanedbáte svoju webovú stránku
Aktualizované: 24. októbra 2019 • Publikované: 4. apríla 2019
Frissítve: 24. októbra 2019 • Közzétéve: 4. apríla 2019
V nasledujúcom článku si povieme niečo bližšie o starostlivosti a aktualizácii webových stránok. Vyhneme sa obvyklým klišé ako sú bezpečnosť, oprava chýb či dobre fungujúce funkcie. Namiesto toho si objasníme zopár dôležitých bodov a to priamo z praxe. Pozrieme sa na niekoľko zaujímavých javov, s ktorými sa môžu majitelia webových stránok stretnúť.
1. Odpočívaj v pokoji
Najhoršie, čo sa s vašou webovou stránkou môže stať je, že na ňu zabudnete a nebudete ju vôbec riešiť. A potom, jedného krásneho dňa vo vás skrsne nápad, že na nej chcete uverejniť nejaké nové informácie. Avšak prídete na to, že vaša stránka je už nenapraviteľne poškodená – napadol ju nejaký vírus alebo bola obeťou nejakého hackerského útoku. Jediným riešením je jej znovuvytvorenie. A to stojí nemalé peniaze, čas a nervy. Vitajte na území smutných, osamelých webových sirôt, o ktoré sa nikto nezaujíma. A majiteľov, ktorí na to skôr či neskôr trpko doplatia… A to doslova.
2. Ako som sa, sakra, dostal na pornostránku?
Druhým typickým príkladom je, keď sa na vašu webovú stránku dostane taký druh škodlivého kódu, ktorý vás po pár sekundách presmeruje na stránky s erotickým obsahom. Aby toho nebolo málo, pri prvom pokuse o urýchlené zatvorenie na vás vyskočí okno s “neodolateľnou” ponukou na zväčšenie určitých partií… Určite chcete, aby si návštevníci vášho webu užili takúto nepríjemnú “jazdu”?
3. Návštevník len čaká, čaká, až nakoniec vyhľadá inú stránku
Stretli ste sa už s podobnou situáciou, kedy ste našli super lákavú ponuku, naťukali ste názov webovej stránky a po 30 až 40 sekundách čakania ste otrávene web zavreli? Toto je typický príklad webovej stránky, ktorá už pekne dlho nebola optimalizovaná.
4. Novinky – aktualizované v januári roku 2018…
Aký dojem, podľa vás, zanechajú v návštevníkovi “novinky”, ktoré boli naposledy publikované pred rokom alebo pár mesiacmi? Predstavte si, že vaša domovská stránka vzbudí úprimnú zvedavosť užívateľa, tak sa rozhodne skúmať ďalej. Akonáhle však otvorí podstránku s blogom, alebo uvidí staré správy, okamžite to podlomí vašu dôveryhodnosť. Funguje ešte vôbec táto spoločnosť? Ako sa starajú o svojich klientov, keď si nedokážu ani zaktualizovať svoj obsah? Mám im teda napísať alebo sa radšej poobzerám po inej firme? Dobre, skúsim im napísať pomocou kontaktného formuláru a uvidíme, či mi odpovedia. Aha, formulár je nefunkčný – dovidenia!
5. Vážený zákazník, posielanie e-mailov z vašej webovej stránky sme zakázali
Čože?! Veď každý rok poctivo platíte za miesto! Ako vám mohli takúto základnú službu zakázať? Veď vy im ukážete! Príbeh však nie je taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá.
V skutočnosti sa stane to, že kvôli chybám v bezpečnostnom systéme webu, ktoré vznikajú predovšetkým jeho zanedbaním, sa na ňom začnú objavovať drobné kódy. Sú síce malé, ale dokážu napáchať mnoho škody. Napríklad poslať tisíce spamových e-mailov o vynikajúcich účinkoch viagry, čím totálne zaťažia a zaberú všetkú kapacitu webového úložiska. A navyše tým aj porušíte dohodu s poskytovateľom hostingu. Malá katastrofa ako vyšitá…
Zoznam by mohol pokračovať donekonečna, ale predstavili sme vám snáď dostatok príkladov toho, čo sa stane, keď sa prestanete aktívne zaujímať o svoju webovú stránku. Každopádne si môžete položiť jednoduchú otázku: chcem, aby moja webová stránka vytvárala nejaký profit, alebo mi stačí, že mám názov nejakej www na svojej vizitke?